Podíl domácností, které nebyly schopné splácet úvěr v letošním pololetí, činil 3,3 procenta, v případě firem to bylo 6,2 procenta. "Vůbec nebudeme překvapeni, pokud příští rok selže víc než deset procent poskytnutých podnikových úvěrů," uvedl Frait. V mezinárodním srovnání je ale zadlužení domácností i podniků v Česku stále nízké.
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během srpna podle dnešních údajů ČNB proti červenci zvýšily o 7,8 miliardy korun na 950,8 miliardy Kč. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 122,4 miliardy korun. Zadluženost podniků v srpnu meziročně naopak klesla o 41,7 miliardy korun na 956,3 miliardy Kč.
V roce 2010 se navíc může podle šéfa finanční stability centrální banky Fraita zastavit růst úvěrového portfolia bank a může se začít dokonce i zmenšovat. Zdroje bank ale zůstávají stabilní kvůli rostoucím vkladům.
Největší rizika v roce 2010 budou podle Fraita spojená hlavně s vývojem v zahraničí. Původ můžou mít ve ztrátách bank z úvěrů, z přecenění cenných papírů, časovanou bombou může být vývoj v sektoru komerčních nemovitostí.
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes uvedl, že globální finanční stabilita se díky bezprecedentnímu zásahu vlád a známkám hospodářského oživení v poslední době zlepšuje. Riziko opětovného zhoršení je nicméně značné a plyne ze ztrát, které v souvislosti s krizí zaznamenaly banky.
"V současné době odhadujeme, že ztráty v souvislosti s krizí let 2007 až 2010 v celém světě dosáhnou asi 3,4 bilionu dolarů (zhruba 58,8 bilionu Kč), to je asi o 600 miliard dolarů méně než jsme odhadovali v poslední zprávě o finanční stabilitě," píše ve zprávě o globální finanční stabilitě MMF s tím, že za snížením odhadu ztrát je ale především růst akciových trhů z poslední doby.