Je to v pořadí již dvanáctá novela tohoto zákona. Návrh by měl také řešit problémy například ve velkých domech s množstvím vlastníků a problémy, které se týkají společných částí domů. Vlastníci se starají hlavně o svůj byt, ale už nikoli o společné prostory, popsala poslankyně Horníková.
Současná hranice pro svolání shromáždění se v praxi ukázala jako nepřiměřeně vysoká a je častou překážkou při jeho svolávání, tvrdí předkladatelé. Stávající úprava tak podle nich omezuje vlastníky ve výkonu vlastnického práva, aniž by měla jakékoliv racionální zdůvodnění.
Další část novely má usnadnit stavební řízení. Když společenství vlastníků žádá o stavební povolení, trvá stavební úřad na tom, aby každý vlastník bytu byl jednotlivým stavebníkem. "Takový postup vede ve svém důsledku k ochromení jakékoliv rekonstrukce společných částí domu, a to nejenom ve velkých společenstvích, ale i ve společenstvích poměrně malých, neboť z něj vyplývají zcela neúnosné organizační nároky," uvádějí poslanci. Nově by stavebníkem mělo být přímo společenství vlastníků.
Novela také obsahuje návrh na prodloužení lhůty pro převod družstevních bytů do roku 2040. Původně měla vypršet v příštím roce. Parlament však již přijal zákon, který tuto lhůtu prodloužil do roku 2020.