Výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. Nemusejí vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti. U řemeslníků nebo zemědělců se zvyšují na 80 procent z nynějších 60 procent, u ostatních živností na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstanou na 30 procentech.
Hospodářská komora zvýšení paušálně stanovených výdajů pro podnikatele přivítala. "Doufáme, že možnost uplatňovat vyšší paušály pomůže oživit podnikatelskou aktivitu a nastartovat tak ekonomický růst," řekl ČTK prezident komory Petr Kužel.
Nejvíce by ze zvýšení daňových paušálů mohli podle analýz komory profitovat drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné. Pro ně totiž bude zvýšená paušalizace výdajů představovat významné snížení daňové i administrativní zátěže, a tedy velkou časovou i finanční úsporu. Stanovením vysokých paušálů se prý rovněž snižuje riziko nelegálních daňových úniků.
Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů nesouhlasil. Podle něj připraví státní pokladnu o víc než dvě miliardy korun ročně.