...pct
* Výdaje spotřebitelů i podniků méně slabé, než se uvádělo
* Soukromý sektor v září ztratil 254.000 pracovních míst
Ekonomika Spojených států klesala ve druhém čtvrtletí pomalejším tempem, než se původně uvádělo, avšak další úbytek pracovních míst v soukromém sektoru je dalším signálem, že zotavení z recese budou provázet výkyvy.
Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) klesl na ročním základě o 0,7 procenta místo poklesu o 1,0 procenta, jejž oznámilo minulý měsíc. To je navíc lepší výsledek než trhem očekávaný pokles o 1,2 procenta.
V prvním čtvrtletí se americká ekonomika na roční bázi propadla o 6,4 procenta.
Jiná zpráva asociace ADP ve středu ukázala, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v září zrušili nečekaně výrazných 254.000 pracovních míst po srpnovém poklesu o revidovaných 277.000 míst.
Analytici na Wall Street v průměru předpovídali, že soukromý sektor odepíše pouze 210.000 pracovních míst po původně uváděném poklesu o 298.000 za srpen.
"Není to převratná revize (HDP), ale ukazuje zdravější obrázek než předtím, protože domácí výdaje nejsou tak slabé. Je nepravděpodobné, že by to změnilo pojetí výhledu na třetí kvartál," uvedl Pierre Ellis, hlavní ekonom ze společnosti Decision Economics v New Yorku.
Pokles HDP za období od dubna do června bude zřejmě znamenat poslední kvartál smršťujícího se výkonu americké ekonomiky, která sklouzla do recese v prosinci 2007. Panuje přesvědčení, že ve třetím kvartálu se již ekonomika odrazila od dna.
Včetně poklesu ve druhém kvartálu se reálný HDP země propadal čtyři kvartály po sobě poprvé od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
Podrobný rozpis údajů ukázal, že mírný pokles aktivity ve druhém kvartálu odráží menší snížení spotřebitelských výdajů a podnikových investic, než se čekalo.
Spotřebitelské výdaje, které standardně tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států, ve druhém kvartálu klesly o 0,9 procenta, zatímco v prvních třech měsících roku vzrostly o 0,6 procenta. Podnikové investice klesly o 9,6 procenta, zatímco v prvním kvartálu se propadly o 39,2 procenta.
Slabá domácí poptávka vedla k tomu, že podniky pokračovaly ve snižování zásob neprodaného zboží. Zásoby podniků se ve druhém kvartálu rapidně snížily o 160,2 miliardy dolarů.
Pokles zásob ubral z výsledného HDP ve druhém kvartálu 1,4 procentního bodu, uvedlo ministerstvo. Po odečtení zásob by tak HDP vzrostl o 0,7 procenta oproti poklesu o 4,1 procenta v prvním kvartálu na stejném základě.
Očekává se, že navyšování zásob bude jedním z hlavních tahounů ekonomického zotavení. Ekonomové se shodují, že oživení, jemuž napomáhají také vládní výdaje, již probíhá.
Panují však stále pochybnosti ohledně síly a udržitelnosti zotavení, když při trvalém snižování počtu pracovních míst zůstávají stále slabé výdaje amerických spotřebitelů.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]