Hlavními původci odpadů v ČR jsou podniky, jejich činností loni vzniklo 22,2 milionu tun odpadů a téměř veškerý nebezpečný odpad. Tři čtvrtiny produkce odpadů v Česku připadlo na 310 velkých podniků s roční produkcí přes 10.000 tun. Téměř polovina podnikových odpadů vznikla ve stavebnictví, druhým nejvýznamnějším producentem byl zpracovatelský průmysl. Více než třetinu odpadů z podniků představovala zemina a kamení, na druhém místě bylo železo a ocel, třetí beton.
V obcích vzniklo 3,6 milionu tun odpadu, z toho produkce komunálního odpadu činila 3,2 milionu tun. Každý obyvatel tak za sebou nechal v průměru 305 kilogramů odpadu, což znamená nárůst o 12 kilogramů proti předchozímu roku. Největší podíl na komunálním odpadu představoval běžný svoz, celkem zhruba 72 procent.
Lidé stále více třídí odpad, vyplývá ze statistiky. Zatímco v roce 2002 činil oddělený sběr přibližně šest procent veškerého sebraného komunálního odpadu, v roce 2008 jej bylo vytříděno 14,3 procenta. To v absolutním vyjádření znamená 44 kilogramů na osobu.
Celkem bylo loni nakládáno s 28,2 milionu tun odpadu. Z toho bylo 7,9 milionu tun využito, tedy nejčastěji recyklováno. Odstraněno bylo 5,9 milionu tun odpadu, což nejběžněji znamená, že byl vyvezen na skládku. Se 14,4 milionu tun bylo nakládáno jinak, nejčastější v této kategorii bylo použití odpadu pro terénní úpravy.
Dovezeno loni bylo do ČR 444.500 tun odpadů, což bylo téměř o 180.000 tun více než v roce 2007. Naprostá většina dovozu do Česka přišla z členských zemí EU. Na dovozech se nejvíce podílely kovy, plasty a kaučuk. Dováženy byly také vyřazené pneumatiky, papír, lepenka či odpady z výroby a zpracování celulózy.
Vyvezeno bylo 1,87 milionu tun odpadů. Téměř veškerý export směřoval do unijních států. Vyvážely se zejména kovové odpady, dále papírové obaly, lepenka, sklo, piliny nebo hobliny.