MMF a SB varují před optimismem, dopady krize je dál nutné řešit

02.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Istanbul 2. října (ČTK) - Mezinárodní měnový fond a Světová banka dnes varovaly před přílišným optimismem, co se dalšího vývoje světové ekonomiky týče. Obě instituce upozorňují, že vlády jednotlivých zemí by měly spolupracovat na odstraňování následků globální krize, bez ohledu na to, že měnový fond ve svém nejnovějším výhledu zlepšil hodnocení globální ekonomiky.

"Rizikem už dnes naštěstí není kolaps globální ekonomiky, ale samolibost," řekl na tiskové konferenci v Istanbulu prezident Světové banky Robert Zoellick. Pokud si prý politici budou myslet, že už není nutné se tolik snažit, hrozí podle Zoellicka, že oživení globální ekonomiky začne váznout. Samolibí politici podle něj ztrácejí vůli k další spolupráci.

"Bude zde přirozená tendence vracet se ke každodenním povinnostem a bude obtížnější přesvědčit jednotlivé státy ke spolupráci, aby se zabývaly řadou problémů, které vedly ke krizi. Ta ohrozila existenci milionů lidí," řekl Zoellick. Na rizika spojená se samolibým chováním politiků upozornil také hlavní ředitel měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Šéf MMF řekl, že vlády by mohly podléhat pokušení ukončit podpůrná opatření, k nimž sáhly v průběhu loňského a letošního orku s cílem minimalizovat dopady krize na hospodářství svých zemí. Řada zemí přistoupila v boji s krizí k fiskálním opatřením a k expanzi měnové báze. Do bankovního systému také napumpovaly obrovské objemy peněz a centrální banky začaly s odkupem dluhopisů a dalších aktiv.

"Já se obávám, že vlády začnou říkat 'tak a je to, z krize jsme venku, je čas vrátit se k normálu'. To by byla opravdu chyba a je to jedno z rizik, kde si musíme být jisti, že je odvrátíme," varoval Strauss-Kahn.

MMF ve čtvrtek zveřejnil nový výhled světové ekonomiky a deklaroval, že recese je u konce a globální ekonomika nastoupila cestu oživení. Letos neklesne tolik, jak se MMF domníval na jaře, a podobně v příštím roce už poroste rychleji, že fond předpovídal v předchozím výhledu. MMF nyní očekává, že globální ekonomika příští rok vykáže růst o 3,1 procenta.

Na konci září se v americkém Pittsburghu konala schůzka skupiny G20, na které zástupci jednotlivých zemí slíbili, že budou při odbourávání stimulačních opatření postupovat koordinovaně. Zároveň si stanovili, že je nutné regulovat finanční systém, aby se nemohly opakovat excesy z minulých let, které podle řady politiků za současnou krizí stojí především.

Mezinárodní měnový fond si akcionářům už dříve řekl o více peněz, aby mohl účinněji pomáhat zemím nejvíce postiženým krizí. Na jaře akcionáři fondu vyhověli a poskytli mu dalších 500 miliard dolarů (zhruba 8,75 bilionu Kč). Strauss-Kahn ale dnes řekl, že fond by potřeboval ještě více peněz, aby mohl být důvěryhodným věřitelem poslední instance.

Zoellick za Světovou banku řekl, že pokud jeho instituce bude půjčovat v takových objemech a takovým tempem jako dosud, pak bude mít zřejmě už v příštím roce finanční problémy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK