Nejnověji musely ukončit činnost finanční ústavy Warren Bank z Michiganu, Jennings State Bank z Minnesoty a Southern Colorado National Bank z Colorada. Ve všech případech jde o malé banky.
Warren Bank měla aktiva v objemu 538 milionů dolarů a vklady za 501 milionů dolarů. Vklady této banky z pověření úřadů převezme ústav Huntington National Bank z Ohia. Jennings měla aktiva za 56,3 milionu a vklady za 52,4 milionu dolarů, její vklady teď převezme Central Bank rovněž z Minnesoty. Southern Colorado měla aktiva za 39,5 a vklady za 31,9 milionu dolarů. Jejích vkladů se ujme jiná coloradská banka Legacy Bank.
Krach bank má v USA velmi rychlý průběh. V pátek večer dorazí zástupce regulačního orgánu, nechá zavřít všechny pobočky a zároveň majitele informuje, kdo převezme z pověření úřadů vklady klientů. V sobotu ráno tak pobočky zkrachovalých bank normálně otevřou, už ale nesou název nového majitele. Klienti těchto bank mohou využívat všech služeb jako předtím.
Pokud si klient chce peníze raději vybrat a odejít jinam, jeho nároky uspokojuje do zákonného limitu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta měla vždy k dispozici dostatečně velký fond pojištění vkladů, ale vzhledem k tomu, že banky letos v USA krachují mnohem častěji než v minulých letech, FDIC už naráží na limity.
Minulý týden FDIC oznámila bankám, které do fondu povinně přispívají, aby zaplatily příspěvky do fondu na tři roky dopředu, a pomohly tak řešit situaci FDIC. Bilance FDIC se totiž v minulých dnech ocitla v záporu a hrozilo, že při dalším krachu bank už nebude z čeho náhrady vyplácet.
FDIC předpovídá, že v letech 2009 až 2013 v souvislosti s krachy bank vyplatí možná až 100 miliard dolarů (až 1,75 bilionu Kč). Když si teď banky předplatí příspěvky na tři roky dopředu, FDIC okamžitě získá asi 45 miliard dolarů. Takový postup se považuje za lepší, než kdyby úřady bankám nařídily zaplatit nějaký jednorázový příspěvek, aby vyřešily nedostatek peněz ve FDIC.
Banky platbu na tři roky předem splatí na účet FDIC ke konci tohoto roku. Platbu ale nebudou muset v účetnictví vykázat do té doby, než ji mají řádně provést. Bilanci bank tedy tento krok nezatíží.
FDIC pojišťuje vklady až do výše 250.000 dolarů (asi 4,4 milionu Kč). Toto krytí je garantováno, i kdyby FDIC de facto neměla žádné peníze. V nejhorším případě se totiž FDIC může obrátit na americké ministerstvo financí, které by fondu pojištění vkladů poskytlo úvěr až 500 miliard dolarů (zhruba 8,75 bilionu Kč). FDIC naposledy žádala o úvěr na přelomu 80. a 90. let, kdy se Spojené státy potýkaly s krizí spořitelen.
FDIC se domnívá, že současná vlna krachů bank v USA odezní v příštím roce. Od roku 2011 už by měly banky obnovit zisky, na které byly zvyklé před krizí. Předsedkyně FDIC Sheila Bairová upozornila, že krachy bank jsou zpožděným indikátorem, takže i když si ekonomika už povede lépe, bankovní sektor se ještě nějaký čas bude potýkat s problémy.