Za územními limity by v budoucnu SD chtěly těžit v jihozápadní oblasti dolu Bílina. Zde se údajně nachází zásoby asi 100 milionů tun vysoce kvalitního uhlí. "Tento krok, který není v tuto chvíli aktuální, bude samozřejmě proveden po jednáních a dohodě se všemi sousedícími obcemi tak, aby zapadl do strategických územních plánů obcí," uvedl mluvčí. Dodal, že o změně limitů by musela rozhodnout vláda.
Kvůli nynější žádosti o povolení rozšíření těžby se koná takzvaný proces EIA. Podrobná dokumentace k záměrům SD je k dispozici například na radnicích, které s dolem Bílina sousedí. Na jaře je plánováno takzvané veřejné projednání záměru.
Budinský tvrdí, že dokumentace zahrnuje všechna schválená ochranná opatření obcí v okolí dolu. Nové ochranné prvky se SD zavázaly vybudovat kolem obcí Braňany, Mariánské Radčice a Ledvice. Dokumentace podle něho obsahuje požadavek města Lom, aby hornická činnost vůbec nevstoupila do katastru města.
Výsypka Pokrok, poslední vnější výsypka SD, podle mluvčího ukončí činnost počátkem příštího roku a bude následně urychleně rekultivována, čímž se výrazně zlepší prostředí v jejím okolí. V budoucnu by z celého dolu Bílina měla vzniknout rekreační oblast s jezerem o rozloze deset kilometrů čtverečních. Podle plánů firmy by mohlo být napuštěné kolem roku 2070.
Stoprocentním vlastníkem SD se základním kapitálem 9,08 miliardy korun je elektrárenská společnost ČEZ. SD zaměstnávají asi 3500 lidí, v dceřiných firmách SD pracuje dalších téměř 1500 lidí. Loni firma vykázala zisk po zdanění 3,15 miliardy korun. Vytěžila 22,272 milionu tun hnědého uhlí.