Z průzkumu vyplývá, že 164 z celkem 1643 dotazovaných chovatelů dojnic v závěru loňského či během letošního roku svůj chov zrušilo, 323 zemědělských podniků omezilo výrobu. Agrární komora odhaduje, že v důsledku toho stavy dojnic poklesly zhruba o 23.000 (o šest procent z celkových stavů pohybujících se kolem 400.000) a produkce mléka se snížila o více než pět procent. Šetření se zúčastnili chovatelé produkující více než 70 procent mléka v tuzemsku. Jeho maximální množství je omezeno dle unijních pravidel kvótou ve výši 2,8 miliardy litrů ročně.
Tuzemští chovatelé již několik měsíců dostávají od mlékáren za litr mléka v průměru kolem šesti korun, výrobní náklady jsou podle nich však minimálně o dvě koruny vyšší. Kvůli propadu cen mléka, obilí a dalších komodit očekává Zemědělský svaz ČR letos meziroční propad tržeb o 20 miliard korun a upozorňuje na to, že poprvé od vstupu země do EU možná skončí hospodaření celého odvětví ztrátou.
Kvůli situaci na trhu s mlékem dnes letos již po několikáté mimořádně jednají v Bruselu unijní ministři zemědělství. Jednání stejně jako v minulosti doprovázejí bouřlivé demonstrace zemědělců z celé unie.