...jedno z potenciálních rizik pro ratifikaci Lisabonské smlouvy.
Verdikt nicméně přímo nesouvisí se samotným jednáním o Lisabonské smlouvě ani nepředjímá rozhodnutí soudu v této věci, uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.
Novela jednacího řádu obou komor českého parlamentu o vázaném mandátu vlády kabinetu ukládá, aby si před klíčovými hlasováními v Evropské radě vždy vyžádal souhlas zákonodárců.
Změnu, kterou schválil parlament letos na jaře paralelně s ratifikací smlouvy z Lisabonu, napadla skupina 17 senátorů, kteří se snaží zabránit, aby smlouva upravující fungování Evropské unie vstoupila v platnost.
Stejní senátoři podali 29.září i ústavní stížnost proti Lisabonské smlouvě samotné.
Pokud jde o rozhodnutí o Lisabonu, všechny zúčastněné strany se mají vyjádřit do 16.října, a teprve poté bude možno stanovit datum slyšení, dodal Langášek.
Předseda soudu Pavel Rychetský dříve uvedl, že první a možná také poslední jednání by se mohlo uskutečnit ještě v říjnu.
Po úspěchu v irském referendu chybí Lisabonské smlouvě ke schválení pouze podpisy polského a českého prezidenta. Lech Kaczynski ještě před hlasováním v Irsku uvedl, že v případě souhlasu tamních voličů dokument brzy poté podepíše.
Český prezident Václav Klaus, hlasitý odpůrce Lisabonu, musí s eventuálním podpisem počkat na nález Ústavního soudu.
Klaus den po irském plebiscitu naznačil, že by nemusel s rozhodnutím otálet. Předseda britské Konzervativní strany David Cameron přitom českého prezidenta vyzval, aby vytrval až do předpokládaného vítězství toryů ve volbách na jaře, po němž by o smlouvě vyvolal referendum. [ID:nL3448801]
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]