Podle nařízení vlády se změní nároky na starobní důchody lidí, kteří začali vykonávat zaměstnání v hornictví se stálým pracovištěm pod zemí v hlubinných dolech před rokem 1993, do konce roku 2008 splnili podmínku potřebné doby tohoto zaměstnání a získali alespoň 25 let důchodového pojištění.
Důchody těchto bývalých horníků se budou nově vypočítávat stejně jako důchody lidí, kteří výše popsanou podmínku zaměstnání splnili do konce roku 1992. Obdobně se sníží důchodový věk těchto zaměstnanců. A to o 5 let ve srovnání s běžným důchodovým věkem tak, aby se i do tohoto typu důchodu promítlo postupné prodlužování důchodového věku.
Nové nařízení bude mít vliv i na bývalé horníky, kteří už starobní důchod pobírají. Pokud splní stanovené podmínky, budou moci požádat o přepočítání výše starobního důchodu. S potřebnými podklady, které nárok potvrdí, by se měli obrátit na plátce důchodu. Tento typ starobního důchodu není předčasným starobním důchodem, jak některé sdělovací prostředky uvedly, nýbrž řádným starobním důchodem, na který vznikne nárok od dosažení důchodového věku stanoveného zvláštním způsobem. Teprve starobní důchody přiznávané před dosažením tohoto zvláštního důchodového věku při splnění obecných podmínek pro předčasné starobní důchody lze označit právě jako předčasné.
Lidé, kterých se nařízení vlády týká, budou stejně jako dosud do starobního důchodu odcházet postupně v závislosti na datu narození. Finanční dopad na státní rozpočet se tak rozloží do třiceti let. V době kulminace, tedy v letech 2020 až 2030, by zvýšení nákladů nemělo přesahovat cca 400 milionů Kč ročně. V prvních letech účinnosti budou nároky na státní rozpočet nejnižší, například v roce 2010 půjde o cca 40 až 70 milionů Kč.
Návrh nařízení vlády je výsledkem jednání Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Probíhalo v souvislosti s 1. etapou důchodové reformy od začátku roku 2008 do zpracování návrhu na jaře 2009. Samotný právní předpis počítá s delší legisvakancí (dobou, kdy se nařízení schválí a kdy nabude účinnosti) proto, aby měli plátci důchodu dostatek času na zaškolení pracovníků, kteří důchody vyřizují, a na úpravu potřebného softwarového vybavení.
Štěpánka Filipová
vedoucí oddělení styků s veřejností
a tisková mluvčí