Podniky kvůli tomu nyní musejí podle platného zákona předložit plán na investice do modernizace výroby elektřiny do konce března příštího roku a polovinu peněz utratit do konce roku 2011. Senátorský návrh dává výrobcům elektřiny na předložení projektů tři měsíce navíc.
Kromě toho má novela ze zákona odstranit podmínku proinvestování poloviny hodnoty projektu do určitého data. Nově by výrobci museli alespoň jeden projekt zahájit nejpozději v roce 2013 a vše dokončit nejpozději v roce 2019. Před dalších schvalováním normu projedná senátní hospodářský výbor.
Autoři novely, senátoři Jiří Bis (ČSSD) a Petr Pakosta (ODS) podle Hospodářských novin ustoupili konkurentům elektrárenské společnosti ČEZ, když právě současná úprava byla označována při projednávání ve sněmovně začátkem léta za dárek této firmě v hodnotě 68 miliard korun.
Pokud by senátorská úprava byla schválena, prospěch z ní budou mít i teplárny, protože současná novela se týká jen výrobců elektřiny. Podle platné legislativy by tak producenti tepla a chladu museli všechny povolenky kupovat v aukcích, což by se podle nich promítlo do vyšších cen tepla.
Projednáním této novely skončila říjnová schůze sněmovny, k jejímž hlavním bodům patřily návrh na usnadnění výstavby silnic a dálnic, právo obrátit se na soud kvůli dodržení zákonnosti procesu posuzování vlivů stavby na životní prostředí nebo roční odklad zavedení státních maturit. K dalšímu jednání se senátoři sejdou možná až v listopadu.