...komentáře)
Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta po červencovém propadu o 18,2 procenta, oznámil v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Úřad tak nepatrně revidoval rychlý odhad z 1.října, který udával pokles srpnové průmyslové výroby ve výši 8,1 procenta.
Analytici oslovení Reuters původně čekali oslabení výkonnosti průmyslového sektoru o 12,5 procenta <CZ/ECON04>.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 08/09 07/09 08/08 01-08/09 meziroční změna v pct -8,4 -18,2 -7,3 -17,4 STAVEBNÍ VÝROBA meziroční změna v pct +0,6 -4,4 -0,6 -3,5
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nKRU224562]
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíčně vzrostla průmyslová výroba po sezonním očištění včetně pracovních dní o 4,0 procenta. * K poklesu průmyslové produkce v meziročním srovnání nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, jež vykázala propad o 20,6 procenta. * Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků si pohoršily o 8,7 procenta, jejich podíl na celkových tržbách v sektoru činil 46,9 procenta. * Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu klesl proti loňskému srpnu o 14,0 procenta. * Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 13,6 procenta, zahraniční zakázky byly slabší o 10,0 procenta. * Stavební výroba v srpnu meziročně vzrostla o 0,6 procenta po poklesu 4,4 procenta za červenec. * Objem pozemního stavitelství klesl o 5,1 procenta, zatímco inženýrské stavby vyskočily o 14,0 procenta, dodal ČSÚ. * Srpen měl stejný počet pracovních dnů jako stejný měsíc loňského roku.
KOMENTÁŘE
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Je to jen mírná revize směrem dolů. Stále lze čerpat pozitivní signál z tohoto čísla a z PMI. HDP pravděpodobně ve třetím kvartálu opět stoupne, jak naznačují čísla o zahraničním obchodu a průmyslu.
"Měla by si toho všimnout také ČNB. Údaje o výrobě se zlepšují a koruna je slabší, takže v nejbližší době není zapotřebí žádný (měnověpolitický) krok centrální banky."
PETR SMUTNÝ, PARTNER, PRICEWATERHOUSECOOPERS
"Opatření na podporu ekonomiky u našich západních sousedů pomohla i českým exportérům, ale jejich účinek pomalu slábne a byl spíše dočasný. Mnoho podniků navíc bojuje se získáváním dostatečné hotovosti, kterou potřebují na profinancování nových zakázek."
"Výzvou pro náš průmysl je fundamentální přeúvěrovanost a firmy své dluhy stále neřeší."
"Podniky, které mají založeno na úspěch, musí dokázat uřídit své hotovostní toky i při méně než polovičním využití kapacit, které je nyní v mnohých odvětvích realitou."
JAN VEJMĚLEK, ŠÉF EKONOMICKÉHO VÝZKUMU, KOMERČNÍ BANKA
"Struktura zveřejněných dat ukazuje, že hlavní zásluhu na tomto výsledku měla výroba motorových vozidel, která profitovala z vyšší zahraniční poptávky stimulované fiskálními impulsy typu šrotovného."
"To ovšem zároveň představuje nebezpečí pro vývoj ve čtvrtém kvartále 2009 a prvním kvartále 2010, tedy pro období, kdy již zahraniční šrotovné nebude. Příliš povzbudivá totiž není ani statistika průmyslových objednávek."
PAVEL MERTLÍK, HLAVNÍ EKONOM, RAIFFEISENBANK, PRAHA
"Srpnový výsledek průmyslu je nadějný - je to po mnoha měsících první výraznější meziměsíční nárůst - ale zároveň je onou pověstnou vlaštovkou, která sama o sobě jaro nepřináší."
"V podzimních měsících se bude průmyslová výroba vyrovnávat s ukončením programů šrotovného - v srpnu naopak ještě autoprůmysl vyráběl s jejich podporou."
"Očekáváme proto během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu. Skutečné zlepšení očekáváme až koncem roku 2009 a počátkem roku 2010."
ODKAZY
Podrobná zpráva o vývoji průmyslu a stavebnictví je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]