Analytici: Průmysl meziměsíčně stoupl díky šrotovnému na západě

12.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. října (ČTK) - Český průmysl zaznamenal v srpnu meziměsíční nárůst o čtyři procenta, za který vděčí zejména programům šrotovného v některých okolních zemích, shodli se analytici oslovení ČTK. Protože tyto programy na podzim končí a situace řady odvětví stále není dobrá, je podle nich další vývoj nejistý. Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta.

"Srpnový výsledek průmyslu je nadějný, ale zároveň je onou pověstnou vlaštovkou, která sama o sobě jaro nepřináší," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Na podzim se podle něj bude průmyslová výroba vyrovnávat s ukončením programů šrotovného. "Očekáváme proto během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu. Skutečné zlepšení očekáváme až koncem roku 2009 a počátkem roku příštího," dodal.

Opatření na podporu ekonomiky u západních sousedů pomohla i českým exportérům, ale jejich účinek pomalu slábne a byl spíše dočasný, uvedl partner oddělení podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers ČR Petr Smutný. Mnoho podniků podle něj bojuje se získáváním dostatečné hotovosti, kterou potřebují na financování nových zakázek. Problémem tuzemského průmyslu je přeúvěrovanost, firmy prý své dluhy stále neřeší.

O zlepšení v průmyslu v srpnu proti červenci se postaral hlavně automobilový sektor, který vykázal první meziroční růst od loňského září, upozornil analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek. Spotřebně orientované sektory podle něj těží z doplňování zásob po předchozím prudkém propadu. Obory navázané na investiční činnost jako výroba kovů a strojírenství naproti tomu sotva zaznamenávají nějaké známky odrazu ode dna. Celkový obrázek tedy potvrzuje pozvolné zmírňování recese v průmyslu, podotkl.

Soustavný propad výroby, se kterým se firmy musejí vypořádávat téměř rok, nutí podniky stále propouštět, připomněl analytik ČSOB Petr Dufek. V průmyslu tak meziročně pracuje už o 14 procent lidí méně než loni a trend propouštění zatím nekončí. Fakt, že mzdy rostou v průměru o 5,4 procenta, je podle něj ovlivněn propouštěním zaměstnanců s nižšími mzdami, takže celkový výsledek se zvyšuje jen opticky.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová očekává, že v příštích měsících bude produkce ještě klesat, ale propad by již neměl přesáhnout 15 procent. Říjen a listopad prý nebudou tak příznivé měsíce, jak se původně zdálo. Pozitivně bude sice působit nízká srovnávací základna, ale řada podniků zkrátí svůj pracovní týden, což neumožní růst výroby. "V celém roce 2009 tak počítáme s propadem průmyslu 13,1 procenta. Během prvního kvartálu se bude situace postupně zlepšovat. Za předpokladu globálního oživení ve tvaru "U" očekáváme růst průmyslové výroby v roce 2010 kolem tří procent," odhadla.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK