...zůstanou nízko úrokové sazby ve Spojených státech.
Dolar byl ještě nedávno pod velkým prodejním tlakem v souvislosti s možností, že americké sazby by mohly zůstat nízko ještě značnou dobu. Minulý týden klesl na osmiměsíční minimum vůči jenu a 14měsíční dno ke koši šesti předních měn.
Prezident pobočky americké centrální banky v St Louis James Bullard však v neděli přispěl do diskuse výrokem, že střednědobá inflační rizika v americké ekonomice by mohla být vyšší, než se myslelo.
Tato vyhlídka, jež by mohla vést k protiinflační měnové politice, přichází po překvapivém zvýšení sazeb v Austrálii z minulého týdne a čtvrtečním prohlášení prezidenta americké centrální banky Bena Bernankeho, že až bude oživení pevně zakotveno, měnová politika by mohla být utažena.
Jeho vyjádření podnítilo výprodeje na dluhopisovém trhu, přičemž výnosy 10letých vládních dluhopisů vzrostly na dvoutýdenní maximum.
"Vyšší výnosy z amerických dluhopisů poskytnou dolaru určitou míru podpory, ačkoli rizika zůstávají nakloněna směrem dolů," uvedl Lee Hardman, měnový stratég z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.
Ve 12:05 dolar rostl vůči jenu <JPY=> zhruba o půl procenta na 90,25 poté, co vystoupal až na 90,46 jenu, nejsilnější úroveň od začátku měsíce.
Dolarový index <.DXY>, měřítko výkonu dolaru vůči šesti předním měnám, naopak ubíral 0,2 procenta na 76,28 bodu. Minulý týden klesl na 14měsíční minimum 75,767 bodu.
Euro <EUR=> posilovalo o 0,2 procenta na 1,4755 dolaru.
Libra mezitím všeobecně klesala a přiblížila se šestiměsíčnímu minimu vůči koši měn po zprávě, že britské sazby nějaký čas zůstanou na současné rekordně nízké úrovni.
Centrum pro ekonomiku a podnikání (CEBR) v pátek uvedlo, že britské sazby zůstanou na současných 0,5 procenta až do roku 2011 a na 2 procenta nevzrostou dříve než v roce 2014.
Obchodování je v pondělí utlumené kvůli státním svátkům v Japonsku i ve Spojených státech.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]