MF obdrželo rozhodnutí o vrácení PPF do soutěže o obří zakázku

12.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. října (ČTK) - Ministerstvo financí obdrželo rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o vrácení konsorcia PPF do soutěže o obří státní zakázku na likvidaci ekologických škod za více než 100 miliard korun. Mluvčí MF Ondřej Jakob ČTK dnes řekl, že ministerstvo rozhodnutí analyzuje a o svém případném odvolání či posunu termínu pro podání cenových nabídek rozhodne během několika dnů.

V tendru podle antimonopolního úřadu mají soupeřit nikoli tři, ale čtyři subjekty. Původně postoupily do druhého kola obří státní zakázky tři firmy z šesti uchazečů, konkrétně uspěly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. Do 2. listopadu měly podat cenové nabídky, podle kterých by vláda rozhodla, zda smlouvu uzavřít, či nikoli. Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je třeba tendr dotáhnout do konce.

Stížnost vyřazené PPF byla podle antimonopolního úřadu odůvodněná a MF tak je povinno zrušit předchozí rozhodnutí, neboť bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

ÚOHS posuzoval stížnosti všech tří uchazečů vyloučených ministerstvem financí. Správní řízení všech kromě PPF zastavil. Konkrétně šlo o podání belgických společností DEC NV (DEME Environmental Contractors) a Dredging International NV a pod druhým bylo podepsané sdružení P-D Industriegesellschaft mbH + STAVOPROGRES BRNO. Vydaná rozhodnutí nejsou pravomocná, účastníci řízení mají možnost se proti nim odvolat v patnáctidenní lhůtě k předsedovi ÚOHS.

Po předložení nabídek zpracuje MF materiál pro vládu. Ta poté rozhodne, zda bude smlouva s vítězem uzavřena, nebo ne. Po předložení nabídek má ministr financí 90 dnů na rozhodnutí a předložení materiálu vládě. Ve druhém kole bude rozhodovat hlavně cena. Na základě té pak vláda rozhodne, zda cenu přijme.

Kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že je ekolická zakázka výrazně předražená. Podle něj je rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, 75 miliard. Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115 miliard, napsal server Aktuálně.cz.

Tendr kritizovala i organizace Transparency International kvůli riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.

MF již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK