Pochybnosti o průhlednosti lobbingu má více než polovina oslovených. V Polsku to za vážný problém označilo dokonce 90 procent účastníků průzkumu. "Problém je, když výlučný přístup k politikům mají jen některé zájmové skupiny. Transparentnost je cestou, jak získat důvěru zúčastněných stran a veřejnosti," uvedl výkonný ředitel agentury Donath-Burson-Marsteller Tomáš Jelínek.
Celkem 55 procent respondentů uvádí, že lobbisté poskytují jednostranné informace. Přitom ale polovina dotázaných lobbing označila za dobrý způsob, jak hájit národní zájmy.
Zhruba dvě třetiny úředníků a politiků uvedly, že transparentnost jednání s lobbisty je pro ně jedním z nejdůležitějších faktorů. Přitom pouze třetina označila za rozhodující faktor pro jednání s lobbistou jeho registraci. Tu požadují nejčastěji Italové.
Za lobbisty jsou v Evropě nejčastěji považování zástupci firemních asociací. O něco lépe se umístily takzvané public affairs agentury, které se zabývají se zlepšováním vztahů s politiky, a veřejnou správou. Na třetím místě skončily neziskové organizace, které považuje za lobbisty polovina oslovených.
Češi mají v tomto žebříčku na prvním místě agentury public affairs a neziskové organizace. Zástupci Bruselu pak označili za významné lobbisty i advokátní kanceláře, které v českém i evropském pořadí zůstaly až na posledním místě.