V případě přerušení dodávek plynu podle Tošovského plynové elektrárny spotřebují velice rychle záložní zdroje plynu, které jsou k dispozici v zásobnících. Ty jsou ale v krizových situacích potřebné hlavně pro zásobování obyvatelstva. Podzemní zásobníky obsahují přibližně třetinu tuzemské roční spotřeby plynu.
O snížení rizik při případném opětovném přerušení dodávek plynu měla jednat v pondělí také vláda. Projednání dokumentu ale o týden odložila. Materiál, která vzešel také z dílny MPO, reaguje na zkušenosti s přerušením dodávek ruského plynu na počátku letošního roku. Mezi navrhovanými opatřeními je například výstavba nových podzemních zásobníků plynu nebo zřízení státní hmotné rezervy plynu.
Klíčovým bodem energetické bezpečnosti je podle ministerstva průmyslu také diverzifikace zdrojů zemního plynu. V současné době se do Česka 75 procent plynu dováží z Ruska, čtvrtina pochází z Norska. Důležitá je podle MPO i schopnost přepravní soustavy dopravovat plyn oběma směry. V lednu tak bylo možné zajistit obrácením toku plynu nouzové zásobování Slovenska.
Ministerstvo nevylučuje ani zavedení státních hmotných rezerv zemního plynu, jako je tomu v případě ropy. Pozitivní dopad na zajištění bezpečnosti dodávek by vytvoření rezerv mělo prý ale jen tehdy, pokud by rezervy byly vytvořeny nad úrovní stávajících komerčních zásob plynu. Užití rezerv by bylo možné jen v předem definovaných, netržních situacích, jako je například úplné zastavení dodávek ze zahraničí nebo teroristický útok.