"Faktorem pro posílení byl panující příznivý sentiment na finančních trzích, který byl v odpoledních hodinách umocněn příznivými výsledky banky JP Morgan a americkými maloobchodními tržbami," uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.
Podle Vladimíra Pikory z Next Finance i dnes panovaly obavy z dalšího vývoje v Lotyšsku a v Rumunsku. Obě ekonomiky představují v očích spekulantů pro celou střední a východní Evropu riziko.
Korunu podle Pikory tlačil vpřed zlotý. "Řada hráčů začala totiž sázet na jeho posílení. Investoři se domnívají, že tamní centrální banka bude v příštím roce zvyšovat úrokové sazby," poznamenal Pikora s tím, že tento faktor bude nejspíš působit několik dní.
Proti české měně dnes podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka hovořily horší domácí maloobchodní tržby, i když jejich vliv nehrál dominantní roli. Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer zopakoval, že v ekonomice nyní převažují desinflační tlaky a upozornil na rizika spojená s fiskální politikou. Nešlo však o tak varovná slova jako přicházela z centrální banky minulý týden, uvedl Vlk.
Obchodování s dolarem se podle Pikory neslo v podobném duchu jako v předchozích dnech. Nálada byla optimistická, akcie rostly v mnoha případech na letošní maxima. Dolar proto oslabil až nad 1,490 USD/EUR, kolem 17:00 se obchodoval na 1,4898 USD/EUR. Lepší zprávy z ekonomiky i firemní sféry, růst akcií i komodit, to jsou signály, které pro americkou měnu obvykle znamenají oslabení. Vytváří se tak prostor pro testování 1,5000 USD/EUR v příštích dnech, uvedl Vlk.