Podle studie nejvíce na světě akcionářům přinesla korejská chemička OCI. Na jejích akciích mohli investoři vydělat průměrně za rok 73 procent. V případě ČEZ to bylo 43,9 procenta. Hodnota zahrnuje jak vývoj cen akcií, tak vyplácené dividendy.
Server píše, že ČEZ dosáhl úspěchu díky řadě faktorů. Vzhledem k rostoucí ceně elektřiny a svému jedinečnému postavení na trhu firmě v posledních letech rekordně rostou zisky. Firma tak vyplácí vysoké dividendy. Před dvěma lety ČEZ upravil svou dividendovou politiku a v současnosti vyplácí ze zisku 50 až 60 procent.
K úspěchu pomohla i nálada na akciových trzích. Akcie ČEZ od roku 2004, kdy jedna akcie stála 100 korun, prudce posilovaly. V průběhu roku 2007 se dostaly dokonce až nad 1400 korun za akcii. Akcie ČEZ dnes na pražské burze uzavřely na 898 korun za akcii.
Za velký zájem investorů o akcie ČEZ z velké části mohou dlouhodobější růst zisků, rostoucí dividenda a stabilita společnosti. Úspěch však zvýšil i fakt, že až do splasknutí bubliny na akciových trzích na konci roku 2007 cenné papíry po celém světě rychle rostly.
Tento růst byl přitom vyšší právě v rozvíjejících se ekonomikách jako je Česko, než ve vyspělých zemích. Jako vždy hledali investoři vyšší výnos na méně známých trzích. I to ČEZ zvýhodnilo před jeho konkurenty. Jako největší firma z burzy pak český koncern investory přitahoval nejvíce.
BCG analyzovala nejlepší "tvůrce hodnoty" ve 14 sektorech mimo finanční služby, tedy banky a pojišťovny, napsal iHNed.cz.