"Výstavba první poloviny příštího roku může skončit na nule, či blízko nule. V reálných číslech se bavíme o téměř 30 miliardách korun, které v příštích 12 měsících do stavebnictví středoevropského regionu nepůjdou," uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.
Za třetí čtvrtletí se podle konzultantské firmy postavilo v Česku 13.816 metrů čtverečních skladů, což je meziroční propad o 85 procent.
Velký pokles zaznamenaly i pronájmy. Od července do září se v Česku pronajalo a bylo předáno nájemníkům 81.834 metrů čtverečních skladů, to je meziročně o 40 procent průmyslových ploch méně. Při odhadu na čtvrté čtvrtletí by měla podle Cushman & Wakefield celková výše pronájmů za rok 2009 dosáhnout hranice 500.000 čtverečních metrů. To je přibližně úroveň roku 2006.
"Po téměř devíti měsících letošního roku jsou ve statistikách vidět první data o jednoznačném propadu sektoru průmyslových nemovitostí. Obdobné propady byly vidět ve Spojených státech či Anglii již před více než 18, respektive 12 měsíci. Z toho je patrný efekt domina a zpoždění reálného dopadu na ekonomiku a statistiky," dodal Hlobil.
Proti druhému čtvrtletí letošního roku klesla ve třetím čtvrtletí míra nepronajatých skladů. Podle dat Cushman & Wakefield se ustálila na hranici 16,14 procenta, což je pokles asi čtyři procenta. Nejvíce volných ploch je v současné době v Olomouckém a Plzeňském kraji. Na Olomoucku postrádá nájemce třetina skladů, na Plzeňsku je prázdná více než čtvrtina.