...úrokové sazby ve Spojených státech zůstanou na nízké úrovni déle než v jiných vyspělých zemích.
Dolar spadl na 14měsíční minimum vůči euru a výnosnějšímu australskému dolaru a na 15měsíční minimum vůči novozélandskému a kanadskému dolaru.
Dotkl se také třítýdenního minima vůči libře poté, co jeden z členů bankovní rady Bank of England uvedl, že její program kvantitativního uvolňování funguje.
Očekávání, že americké úrokové sazby zůstanou ještě určitý čas na nízké úrovni, posílil záznam z posledního jednání bankovní rady tamní centrální banky (FOMC) a dealeři tak viděli zelenou k prodeji dolaru.
Mezitím nečekaně dobré výsledky od banky JPMorgan <JPM.N> a Intelu <INT.O> oznámené tento týden podpořily chuť riskovat, a výrazně tak posílily akcie a zastínily přitažlivost dolaru.
V průběhu čtvrtka vyjdou výsledky dalších firem, z nichž investory nejvíce zajímají banky Goldman Sachs <GS.N> a Citigroup <C.N>.
Evropské akcie následovaly burzy v Asii a na Wall Street a hlavní index <.FTEU3> posiloval o 0,5 procenta.
"Pevnější akciové trhy a nižší averze k riziku nadále tlačí na dolar," uvedl Adam Cole, ředitel devizové strategie z RBC Capital Markets.
Euro <EUR=> podle údajů agentury Reuters dosáhlo 14měsíčního maxima 1,4967 dolaru. Analytici sledují, zda dojde k prolomení hranice 1,5 dolaru, někteří jsou však zdrženliví. Euro v 11:15 SELČ rostlo o 0,1 procenta na 1,4937 dolaru.
Dolarový index <.DXY>, který sleduje výkonnost dolaru vůči koši dalších šesti předních měn, klesal o 0,3 procenta na 75,322 bodu poté, co předtím spadl na 14měsíční dno 75,211 bodu.
Zdroje blízké skupině ministrů financí eurozóny ve středu uvedly, že Eurogroup bude na pondělním jednání probírat směnné kursy s důrazem spíše na obavu z dalšího posilování eura než na jeho současnou úroveň. [ID:nLE268043]
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet ve čtvrtek vystoupí na bankovní konferenci a "devizové trhy jsou zjevně naladěny na jakoukoli zmínku o posilování eura jako na důvod k znepokojení," uvedl Cole.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]