Hlavní akciové trhy ve světě jsou na ročních maximech

15.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 15. října (ČTK) - Akciové trhy ve světě vykročily do posledního letošního čtvrtletí dalším růstem. Z významných trhů si zdaleka nejlépe od začátku roku vede burza v Rusku, kde hlavní index vzrostl o více než 120 procent. Až s velkým odstupem je na druhém místě Čína, jejíž akciový trh vykazuje od ledna zisk přes 63 procent. Do léta si Čína vedla nejlépe, ale v srpnu její burza prošla hlubokou korekcí.

Souhrnný index MSCI, který sleduje pohyb akciových trhů jako celku, se vyšplhal nejvýše za více než rok. Růst táhnou takzvané rozvíjející se trhy, především skupina čtyř zemí označovaná jako BRIC. To je Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Vedle těchto zemí si dobře vede také Indie, Tchaj-wan anebo Jižní Korea. Ruku v ruce s růstem cen akcií ale jde pokles amerického dolaru, který je naopak nejslabší za více než rok.

Akcie zpevňují především díky nadějím na zlepšení stavu globální ekonomiky, která se dostává z nejhlubší recese od Velké hospodářské krize 30. let minulého století. Na růst akciových trhů má vliv i lepší hospodaření předních světových firem, které znovu začínají zvyšovat zisky.

"Celková nálada (na akciových trzích) je teď opravdu dobrá. Trh v tuto chvíli táhne likvidita," poznamenal ekonom ústavu KBC Securities Koen De Leus. Podle něj většina lidí spoléhá také na to, že se zlepšuje situace bank, jak ve středu ukázaly výsledky hospodaření amerického finančního ústavu JPMorgan Chase & Co. Výsledky Goldman Sachs a Citigroup, tedy dalších dvou významných bank v USA, ale investory nijak zvlášť nenadchly, byť byly lepší, než čekali analytici.

Dow Jonesův index, který je klíčovým ukazatelem vývoje na akciových trzích v USA, se ve středu po roce vrátil nad klíčovou hranici 10.000 bodů. Ta sice z technického hlediska není významná, má ale obrovský psychologický vliv. Podle analytiků ale bude záležet na tom, zda se index nad touto úrovní udrží, nebo se vrátí pod ni.

Celkové oživení trhu až dosud táhly především banky, nyní jsou to ale technologické tituly. Největší světový výrobce mikročipů, americká společnost Intel, ve třetím čtvrtletí překvapil lepšími výsledky, než trh čekal. Index Nasdaq Composite, na němž se akcie technologických firem soustředí, má ale k maximu nad 5000 body, kde byl před osmi lety v době internetové horečky, stále ještě hodně daleko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK