"Největším problémem v souvislosti s podáváním insolvenčních návrhů je pro většinu firem poškození jejich dobrého jména. Vytváří to totiž dojem, že firma je jako dodavatel nebo odběratel nespolehlivá, což může mít negativní dopady na její budoucí hospodaření. A to i v případě, že je návrh na konkurz posléze stažen. Podezření na nepříznivou finanční situaci firmy v očích obchodních partnerů může přetrvat a ztížit i další navazování obchodních vztahů či získání úvěru," řekla ČTK vedoucí analytického oddělení CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
Zveřejnění návrhu vyvolává řetězovou reakci s následkem znervóznění další subjektů, čímž může dojít k výraznému poškození pověsti postiženého podniku, souhlasil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Dopad insolvenčního návrhu pro malou částku nemá podle něj obvykle zásadní vliv na platební situaci postiženého. Větší a mnohdy tragičtější dopad má tak skutečnost, že takový návrh je zveřejněn v insolvenčním rejstříku, který je v nynější době hospodářské krize pravidelně a hojně sledován, dodal.
V důsledku finanční krize počet případů takovýchto insolvenčních návrhů neustále přibývá, upozornil viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner. Na vině jsou podle něj rostoucí obavy z toho, že krize brzy neskončí, a firmy se nestačí ekonomicky rychle zotavit, a snaha získat peníze zpět, dokud je z čeho brát. Ztráty zakázek a omezený přístup k financím samozřejmě mají za důsledek růst platební neschopnosti firem, tedy růst důvodů k podání insolventního návrhu, podotkl.
Důležitý je prý i fakt, že za pohledávkou řádně přihlášenou u insolvenčního soudu za dlužníkem a přijatou soudem lze vytvořit opravnou položku až do 100 procent jmenovité hodnoty pohledávky. Tyto opravné položky se stávají i daňově účinným výdajem ve zdaňovacím období, v němž byla pohledávka u insolvenčního soudu přijata, vysvětlil Wiesner.
Senior manažer poradenské firmy Deloitte Luděk Polcar připomněl, že nezřídka je na společnost podán i takzvaný šikanozní insolvenční návrh. Ten obvykle znamená, že navrhovatel nemá stoprocentní oporu v zákoně, spoléhá však na povinnost soudu zapsat návrh a na jeho sílu návrhu přimět dlužný podnik vyjednávat.
Společnosti se stávají podle Polcara předmětem insolvenčních návrhů podávaných především dodavateli, zaměstnanci a zájmových skupin se zájmem o majetkový podíl společnosti. "Ke zneužití samozřejmě dojít může. Pokud toho chce někdo využít, stačí 30.000 Kč," poznamenal partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.
Insolvenčnímu návrhu kvůli nízké dlužné částce po splatnosti čelily v minulých měsících například společnosti Central Group, Hochtief nebo Tesco.