Nejvyšší odměny si účtují realitní kanceláře v Německu, kde jim zákazník v průměru zaplatí 5,1 procenta z ceny nemovitosti. Kolem pěti procent se pohybují provize také v Turecku, ve Francii jsou průměrně 4,7 procenta. Nejnižší jsou naopak ve Velké Británii, kde činí v průměru 1,5 procenta.
Přes vyšší průměr provizí realitních kanceláří v Česku, není podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslava Novotného pravděpodobné, že by se odměny obchodníků měly v budoucnosti snižovat.
"Jsem toho názoru, že výše odměn se nebude v budoucnu výrazně měnit. Tento stav je ustálený všude na světě. Co se bude měnit, je nepochybně kvalita a rozsah poskytovaných služeb," řekl již dříve ČTK. Spotřebitelé prý ale budou náročnější a budou požadovat za své peníze kvalitní a komplexní servis.
Přestože podle odborníků není příliš pravděpodobné, že se poplatky realitním obchodníkům budou snižovat, představitelé obchodníků s nemovitostmi věří, že se atraktivita realitních kanceláří bude pro prodejce i kupující zvyšovat. V Česku se totiž dosud většina realitních transakcí uskutečňuje stále bez zprostředkovatele.