"Zrušení je příznivějším rozuzlením složité ekonomické situace podniku (Brněnských papíren) především pro jeho 161 zaměstnanců, kterým bude garantováno odstupné. Na ně by zaměstnanci nemuseli dosáhnout, pokud by podnik vstoupil do insolvenčního řízení," uvedl Bartovský.
Likvidace Brněnských papíren má být zahájena na začátku příštího roku. Zaměstnanci Brněnských papíren by pak přišli o práci, mohou ale počítat s odstupným, na které bude podle Bartovského vyčleněno 13 milionů korun.
Brněnské papírny podle MPO nemohly být zcela privatizovány, protože jejich majetek je zatížen vleklými restitučními spory. Brněnské papírny proto mají zastaralé papírenské stroje a jejich vedení nemohlo připravit koncepci rozvoje státního podniku, jehož produkce klesá.
"Za stávající ekonomické krize a nedostatku zakázek je velmi složité v těchto podmínkách udržet výrobu a nepokračovat v dalším propadu," zdůvodnil návrh na zrušení papírenského podniku Bartovský.
MPO proto vládě navrhlo, aby státní podnik Brněnské papírny přešel do režimu likvidace. MPO by díky tomu podle Bartovského mohlo mít pod kontrolou ukončení jeho činnosti, což by prý garantovalo výplatu odstupného zaměstnancům Brněnských papíren i řešení restitucí. "Naopak vstupem do insolvenčního řízení by zakladatel ztratil jakýkoliv vliv na řešení problémů," upozornil Bartovský.
Tržby Brněnských papíren loni podle údajů z výroční zprávy meziročně klesly o 50 milionů korun na 221 milionů korun. Státní podnik zároveň prohloubil ztrátu z 1,8 milionu korun v roce 2007 na 28,4 milionu korun.