VERZE 2-ROZHOVOR-ČEZ vidí v posledních měsících růst poptávky

21.10.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* ČEZ vidí oživení na trhu, zimní měsíce ukážou, zda...

...trvalé

* Trh se dramaticky nezhoršil od zveřejnění letošní prognózy

* Elektřina na 2010 prodána za srovnatelné ceny jako letos

* Hlavní dilema, zda prodávat na 2011 za nynější nízké ceny

* Roční plán výroby nebude naplněn, vyplatilo se nakupovat

(přidává podrobnosti, citáty)

ČEZ <CEZPsp.PR> zaznamenal v posledních měsících mírný nárůst poptávky po elektřině, bude ale třeba počkat na zimní období s vyšší spotřebou, zda se pozitivní signály z trhu potvrdí, řekl ve středu obchodní ředitel Alan Svoboda.

Svoboda řekl, že ČEZ již vyprodal 90 procent výrobní kapacity pro příští rok za ceny "srovnatelné" s letošním rokem. Hlavní dilema, které nyní zvažuje, je zda prodávat část kapacity na rok 2011 za stávající nízké ceny či počkat na jejich oživení.

"Na přelomu loňského a letošního roku došlo k dramatickému poklesu (spotřeby), víceméně skokově. Na druhou stranu po téhle jednorázové korekci už k dalšímu výraznému prohloubení nedošlo," řekl Svoboda. "V posledních měsících naopak vidíme, že (spotřeba) mírně roste."

"My vidíme, že teď je tam pozitivní trend... Uvidíme teď v období vysoké spotřeby v posledním čtvrtletí, jestli tam se potvrdí, že spotřeba roste i proti tomuto meziročnímu srovnání. Pak by to bylo jasné potvrzení, že už skutečně ekonomika nabírá znovu obrátky," dodal.

Přístup k úvěrování velkých firem se podle Svobody vrátil na úroveň před vypuknutím krize v loňském roce, naopak podmínky se ještě vylepšily díky poklesu základních úrokových sazeb.

ČEZ vytváří hlavní část výnosů prodejem na domácím, českém, trhu, nicméně výrazná část jeho produkce míří do okolních zemí v regionu. V posledních letech firma také posílila pozici největšího regionálního hráče nákupem aktiv v oblasti výroby i distribuce v dalších zemích střední a jihovýchodní Evropy.

ČEZ si původně naplánoval, že letos navýší výrobu z vlastních zdrojů na 63,5 terawatthodiny ze 60,4 terawatthodiny loni, nakonec však vyrobí méně, když využil poklesu tržních cen a nakupoval levněji.

Firma tak ušetřila také povolenky na emise oxidu uhličitého, které bude moci použít na výrobu v budoucnu, řekl Svoboda.

"První dobrá zpráva je, že jsme proti vyššímu plánu výroby měli vyšší forwardové prodeje," uvedl. "Druhá dobrá zpráva je, že v době, kdy se ceny na spotovém trhu propadly, optimalizujeme náš skutečný plán výroby tak, abychom vyráběli jen tehdy, kdy je to lepší rozhodnutí."

Optimalizací výrobních zdrojů by měl ČEZ vykompenzovat nižší marži v divizi ČEZ Prodej, který prodělal stovky milionů korun na poklesu tržních cen elektřiny.

"Není to, že bychom zavírali elektrárny, protože nemáme, komu prodat. Ono je to opačně, my zavíráme elektrárny, protože už to prodané je, ale umíme to levněji pořídit, než bychom to sami vyrobili."

2010: LEVNĚJŠÍ UHLÍ, VÍCE JÁDRA A PŘEDPRODEJ

Ceny elektřiny se v posledních týdnech navázaly na slabé spotové ceny zemního plynu, které tlačí dolů přebytky na trhu zavázaném dlouhodobými kontrakty. Až se trh se zemním plynem narovná, měla by se i cena elektřiny zotavit, řekl Svoboda.

V příštím roce pomůže hospodaření firmy skutečnost, že si většinu výrobní kapacity zajistila předprodejem za dražší ceny, než jsou aktuálně na trhu. Kromě toho bude ČEZ profitovat z levnějšího uhlí a dalšího navýšení podílu výroby z jádra, řekl Svoboda.

"Rok 2010 pro nás přestává být téma, respektive nejsme vystaveni riziku dalšího kolísání cen, protože z velké části ta pozice je zavřená a zavřená na úrovni, kdy dosahuje výsledků srovnatelných s letošním rokem," uvedl. "Pro nás začíná být daleko větší téma rok 2011."

"To je v podstatě dilema, které teď řešíme. Jestli si počkat na období, kdy ceny elektřiny ovlivní změna na trhu s plynem, nebo jestli raději také zredukovat riziko a prodávat rychleji, než by nám napovídala standardní křivka v tom koridoru."

Na letošní rok ČEZ prodal výrobní kapacitu za průměrnou cenu okolo 61,5 eura za megawatthodinu. Po oznámení pololetních výsledků firma uvedla, že vyprodala 80 procent výrobního plánu za průměrnou cenu 58 eur.

Svoboda dále řekl, že od zveřejnění prognózy letošních výsledků v únoru se podmínky na trhu už dramaticky nezhoršily a očekávání věrně odráží rizika, která s sebou přinesl strmý propad trhu během ledna a února.

ČEZ očekává, že navýší čistý zisk před očištěním o minoritní podíly v plně konsolidovaných dceřiných firmách v letošním roce o 6 procent na 50,2 miliardy korun.

Akcie firmy ČEZ od začátku října klesly o 2,2 procenta, a zůstaly tak za výkonností pražského indexu PX <.PX>, který si připsal půl procenta. Od začátku letošního roku titul zpevnil o 15 procent, zatímco pražská burza vyskočila o 36 procent.

(Autoři: Jan Korselt a Michael Kahn; Editoval: Robert Müller)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK