MF: Lhůta pro cenové nabídky v ekotendru se posouvá na příští rok

23.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. října (ČTK) - Termín na podání cenových nabídek zájemců o obří státní zakázku na likvidaci ekologických škod za více než 100 miliard korun se posouvá až na příští rok, datum zatím ovšem nebylo stanoveno. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Důvodem je rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o vrácení konsorcia PPF do soutěže, proti kterému se MF nehodlá odvolávat. Dosud se počítalo s termínem 2. listopadu.

"O dalším postupu (zejména o stanovení nové lhůty pro podání nabídek) MF rozhodne, až bude ze strany ÚOHS definitivně rozhodnuto ve věci podání dalších dvou uchazečů - konsorcia DEME a konsorcia PD," uvedl Jakob. Podle něj by se tak mohlo stát zhruba do jednoho měsíce.

V první instanci ÚOHS potvrdil, že MF při vyloučení uchazečů postupovalo správně. Pakliže tito uchazeči nepodají proti rozhodnutí ÚOHS rozklad, obě rozhodnutí nabudou právní moci.

V případě, že by uchazeči do řízení byli vráceni, ministerstvo podle Jakoba stanoví termín tak, aby zájemci měli možnost se včas znovu zapojit do průběhu zadávacího řízení a včas připravit své cenové nabídky.

Původně postoupily do druhého kola obří státní zakázky tři firmy z šesti uchazečů, konkrétně uspěly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. ÚOHS pak na počátku října vrátil do hry i konsorcium PPF, když zrušil jeho vyloučení ministerstvem financí.

Kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že ekologická zakázka je výrazně předražená. Podle něj je rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, 75 miliard korun. Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115 miliard korun. Tendr kritizovala i organizace Transparency International a Hospodářská komora ČR.

MF již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK