Důvodem stávky jsou neshody vedení státní Royal Mail a odborářského Svazu zaměstnanců komunikací (CWU) kolem platů, pracovních podmínek a modernizace poštovní služby. Neshody se táhnou již měsíce a obě strany na sebe svalují odpovědnost za největší stávkový konflikt za poslední léta.
CWU dnes potvrdil, že chystá od čtvrtka třídenní stávku, které se zúčastní 120.000 zaměstnanců pošty. Konflikt vyostřilo i dnešní oznámení odborů Unite zastupujících 12.000 manažerů Royal Mail, kteří se připojili na stranu CWU a budou stávkovat také. Při nynější stávce manažeři sami rozváželi zásilky a snažili se doručit aspoň některé z nich.
Svaz CWU dnes zopakoval, že je připraven k bezpodmínečnému jednání s Royal Mail za zprostředkování organizace ACAS, která řeší pracovní a zaměstnanecké konflikty. Vedení pošty s takovým jednáním souhlasí, pokud odbory zruší plánované stávky.
Odbory tvrdí, že Royal Mail nechce jednat o dopadech plánované modernizace na počet zaměstnanců. Vedení pošty to odmítá a svaluje vinu za "neodpovědnou a zbytečnou stávku" na odbory.
Podle CWU ministr obchodu Peter Mandelson tlačí na vedení pošty, aby bylo neústupné, zlomilo odbory a udělalo tak z Royal Mail atraktivnější objekt privatizace. Mandelson důrazně popřel, že by do situace zasahoval.
Vláda již dlouho připravuje plány na modernizaci pošty, včetně částečné privatizace - prodeje 30 procent jejího kapitálu. Tyto plány ale letos odložila z ekonomických i politických důvodů. Na trhu nebyla kvůli krizi příznivá situace a záměr privatizovat symbol tradiční státní služby vyvolal odpor zaměstnanců i řady labouristických poslanců.
Kromě toho, že pošta ztrácí zákazníky kvůli internetu a ve prospěch konkurence, má deficit 6,8 miliardy liber (skoro 200 miliard korun) ve financování důchodových plánů svých zaměstnanců.
Podle Royal Mail dvoudenní stávky vedla ke zdržení asi 30 milionů zásilek, tedy asi 40 procent průměrného denního objemu pošty. Podle listu The Guardian je ale v poštovních skladech na 150 milionů dopisů a balíků, protože spory v rámci pošty zdržují doručování již několik měsíců.
Podle průzkumu institutu ComRes, který ve čtvrtek zveřejnila televize BBC, polovina Britů sympatizuje se stávkujícími pošťáky, zatímco čtvrtina je na straně vedení Royal Mail.
Stávky využili opoziční konzervativci k útokům na nepopulární labouristickou vládu. Šéf konzervativců David Cameron ve středu v parlamentu obvinil labouristy, že váhají s plány na modernizaci pošty a řekl, že odbory využívají "slabost premiéra a jeho vlády".