Některé obce a firmy se bojí, že datové schránky nebudou fungovat

25.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. října (ČTK) - Řada měst, obcí a firem je nachystána nebo dokončuje přípravu na zavedení datových schránek, které od 1. listopadu nahradí při kontaktu úřadů a firem papíry. Představitelé některých úřadů a podniků se ale bojí, že projekt není připraven, a předpovídají potíže. V menších lokalitách si také stěžují na nedostatek informací. Někteří podnikatelé se zřízením schránek otálejí, neboť v nynější krizi prý řeší spíše provozní záležitosti. Vláda v pondělí vyzvala úřady, aby si schránky aktivovaly do konce tohoto týdne.

Datová schránka je elektronické úložiště dat pro doručování dokumentů. Do čtvrtka si ji aktivovala jen necelá pětina ze zhruba 7400 úřadů. Z téměř 331.000 firem zapsaných v obchodním rejstříku udělala totéž šestina. Část odborníků proto varuje, že kvůli aktivování schránek na poslední chvíli hrozí přetížení systému. Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra ale tento týden ujistil, že systém je na takový možný nápor připraven a případný kolaps vyloučil.

Některé úřady a firmy už mají schránky zřízené, další testují jejich zavedení a školí pracovníky. Pracovat se schránkami se teprve učí úředníci ve stotisícovém Liberci. Několik pražských městských částí zprovozní schránky až v listopadu - mimo jiné rovněž kvůli nutnosti ještě vyškolit zaměstnance. U velké části z nich jsou ale schránky už v provozu.

Na Pardubicku prý některé firmy zaměstnávají jiné starosti než zprovozňování schránek. "Nějaký dopis nám došel, ale ani nevím, kam jsem ho dal. Až budu mít čas, tak to nastuduji, zatím máme sezonu a jsem na nervy," řekl jednatel firmy Školky Alej z Klešic na Chrudimsku Petr Černý. František Molík z královéhradecké krajské Hospodářské komory upozornil, že zřizování schránek přišlo do nevhodné doby hospodářské krize. "Řada podnikatelů shání zakázky a bojuje o přežití, a má tak úplně jiné starosti než vyřizovat datovou schránku," uvedl. Podle něj většina podnikatelů v regionu nechává aktivace schránek na poslední chvíli.

Podobné je to na Vysočině a též na Liberecku se většina obcí a firem připojuje až v posledních týdnech. Na jižní Moravě má schránku aktivovanou asi pětina firem, třetina na tom pracuje.

Na severní Moravě odhalil zkušební provoz problémy při elektronické komunikaci úřadů s velkými firmami s více pobočkami. Firmy a úřady na Plzeňsku zase nevěří, že se ještě letos komunikace s úřady prostřednictvím schránek skutečně rozběhne. Podniky jsou skeptické k tomu, že s nimi celá státní správa bude umět takto komunikovat, a čekají, že jim ještě několik měsíců budou klepat na dveře poštovní doručovatelky s obsílkami. Ústecký magistrát se obává, zda systém po svém ostrém spuštění snese zatížení.

Problémy mají menší obce, například v Moravskoslezském kraji si stěžují na nedostatek informací a v Libereckém kraji nemají potřebný aparát, a proto jim provoz schránek a spisové služby zajišťuje kraj. Na Zlínsku si některé úřady stýskají, že systém je špatně připraven, a obávají se, že po spuštění nebude fungovat. "Ze strany zákonodárců je systém špatně připraven," řekla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

"Otevřeně říkám, že z toho nejsem nadšený," řekl starosta středočeského Slaného Ivo Rubík, podle něhož je rozjezd systému zbytečně uspěchaný. Je v něm prý celá řada technických problémů, které budou dělat velké těžkosti při chodu úřadu a budou znamenat nárůst byrokratické práce pro úředníky. "Drobné problémy se vždy najdou, v našem případě je to například propojení datových schránek na spisovou službu," řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Z možného kolapsu systému má obavy starosta Ostrova na Karlovarsku Jan Bureš, přesto projekt jako celek považuje za pozitivní věc.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK