Z českých podniků se ve středoevropském stavařském žebříčku umístila ještě na pátém místě Eurovia CS, osmý je tuzemský Strabag. Zbytek umístění patří polským firmám. Stavebnictví v Česku a Polsku se podle Deloitte ve srovnání se situací v ostatních zemích regionu koncentruje do větších podniků, proto se v žebříčku desítky největších firem umístily jen společnosti z těchto dvou zemí. Studie zahrnuje 18 států střední a východní Evropy.
Pořadím firem v letošním žebříčku může zamíchat hospodářská krize. Podle technického manažera tuzemské pobočky Deloitte Filipa Endala je Polsko zasažené recesí méně než Česko, takže není vyloučené, že se polské firmy posunou ještě výše.
Většina největších stavebních firem střední a východní Evropy se významně podílí na výstavbě z veřejných zakázek, zvláště v dopravním stavitelství. To může pro další vývoj představovat riziko. "Pokud dojde v rámci reforem veřejných financí k útlumu veřejných investic do infrastruktury, tak dopady na výkonnost stavebnictví budou kritické," řekl ČTK Endal.
Jestliže by výpadek veřejných investic nenahradily peníze z partnerství soukromého a veřejného sektoru (takzvané PPP projekty), může souběžný výpadek inženýrského a pozemního stavitelství podle odborníka způsobit významné zhoršení situace celé české ekonomiky, míní odborník.
Stavební produkce ve stálých cenách se za srpen podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o 0,6 procenta po červencovém poklesu o 4,4 procenta. Na růstu se ale podílí hlavně inženýrské stavby, pozemní stavitelství, do kterého patří i výstavba bytů a budov, dlouhodobě klesá.