Vláda v polovině října rozhodla, že zruší české velvyslanectví v Angole, Zimbabwe a Kolumbii. Uzavřeny mají být také tři generální konzuláty, kromě těch v Sydney a Sao Paulu také v kanadském Montrealu. Diplomatické mise v Angole, Montrealu a Sao Paulu skončí k 31. březnu 2010. Také velvyslanectví v Zimbabwe a Kolumbii a generální konzulát v Sydney budou zřejmě uzavřeny v příštím roce. Češi nechtějí z dotčených míst zcela odejít, pokusí se českou přítomnost zachovat například prostřednictvím podobných agentur, jako je vládní CzechTrade.
Vývozcům se verdikt vlády nelíbí. "Diskutováno bylo aktuální rozhodnutí vlády zrušit šest zastupitelských úřadů, aniž by tato věc byla konzultována s podnikatelskou reprezentací a MPO. V této souvislosti bylo projednáno usnesení, které vyjadřuje nesouhlas s takovýmto postupem a rovněž nesouhlas se zrušením generálních konzulátů Sao Paulo a Sydney jako obchodně důležitých míst," stojí ve zprávě z říjnového zasedání České rady pro obchod a investice, ve které jsou zástupci podniků a státní správy. Rada požaduje, aby podobné změny byly příště prováděny až po dohodě mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu.
Postup vlády při redukci zastupitelských úřadů kritizoval i místopředseda sněmovního zahraničního výboru David Šeich (ODS), podle které kabinet rozhodl bez vědomí výboru. "Tato rozhodnutí se neopírají o žádnou koncepční strategii, která by byla zahraničnímu výboru představena. Pokud se takto bude ministerstvo zahraničí dále chovat, nemůže v některých případech očekávat podporu takových rozhodnutí," upozornil poslanec.
Vedle rušení misí Česká republika ale současně plánuje otevření velvyslanectví v ázerbájdžánském Baku, důvodem jsou obchodní aktivity. Ázerbájdžánským územím by měl procházet plynovod Nabucco, který by měl pro Evropskou unii zajistit menší závislost na dodávkách plynu z Ruska. České zájmy v Baku dosud zajišťuje zastupitelský úřad v Gruzii.
Rušení zastupitelských úřadů souvisí s rozpočtovými škrty, protože oproti letošnímu rozpočtu česká diplomacie příští rok přijde podle vládních návrhů až o půl miliardy korun. Podle dostupných informací nyní ministerstvo zahraničí jedná o tom, že by některé zastupitelské úřady Česko sdílelo například se zeměmi Visegrádu, tedy Slovenskem, Maďarskem a Polskem, a také s Rakouskem.
Původně se zvažovalo zrušení deseti až 20 zastupitelských úřadů. Už v minulých letech ministerstvo rozhodlo o zrušení jiných misí, celkem tří velvyslanectví a čtyř generálních konzulátů. Podle dřívějších informací to byly například mise v Uruguayi, Singapuru a konzuláty v Bonnu, jihoafrickém Kapském Městě, Katovicích v Polsku a italském Miláně. Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se tím ušetřilo kolem 120 milionů korun.