"Překážky nevidím, takto postupovaly i jiné společnosti," uvedl Janota dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Podle něj jde o jednu z možností, jak ČSA restrukturalizovat a zeštíhlit. To má být hlavní argument pro český antimonopolní úřad i evropskou komisi, která bude zkoumat, zda nejde o nedovolenou státní podporu.
Vláda, která dnes rozhodla o zachování ČSA v rukou státu, už podnikla první kroky. Schválila převod pohledávky z Osinku na stát, konkrétně na ministerstvo průmyslu a obchodu, a zrušila zástavní plomby na budovách, kterými ČSA za úvěr ručily. Podle informací ČTK jde především o budovu APC na letišti, ve které společnost sídlí, a hangár F.
České aerolinie tak mohou nemovitosti buď prodat nebo zastavit za další úvěry, což jim má zajistit hotovost pro přežití zimy. Jak dnes uvedl Janota, bez zajištění dalších zdrojů by společnosti došly peníze už v listopadu. "Jak konkrétně budou tato dvě opatření kombinována, je dotaz na ČSA. Vláda svým rozhodnutím pro toto vytvořila pouze prostor," uvedl Jakob.
"Je to určitě na hraně, ale předpokládám, že to mají právně podloženo. Moc jiných variant není," řekl ČTK k chystaným krokům analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Připomněl, že při navýšení základního kapitálu o 2,5 miliardy se "rozředí" podíly ostatních vlastníků.
Stát ve firmě nyní drží necelých 92 procent, podíl zde má také město Praha a Česká pojišťovna. Podle obchodního rejstříku je 547.102 kusů akcií na jméno ve jmenovité hodnotě 5000 korun. Plány státu a záchranou firmy se bude zabývat mimořádná valná hromada 18. listopadu.
Z vlády dnes vzešla také jedna personální změna. Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák, který se stal šéfem představenstva ČSA minulé pondělí, a který bude zastávat i funkci prezidenta aerolinek, skončí na pozici šéfa představenstva letiště. Letiště však nadále povede z pozice generálního ředitele.
Nový šéf má aerolinie, které koncem roku čekají ztrátu 3,3 miliardy korun, zachránit před bankrotem.