McDonald's kvůli krizi odchází z Islandu

26.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Reykjavík 26. října (ČTK) - Americká společnost McDonald's odchází z Islandu. Sendvič Big Mac, který se stal symbolem globalizace, od nadcházejícího víkendu nebude možné na Islandu koupit, protože majitel licence se kvůli klesajícím příjmům v důsledku hospodářské krize rozhodl ukončit činnost. Na Islandu jsou všehovšudy tři restaurace McDonald's, všechny v hlavním městě Reykjavíku.

"Ekonomická situace nám to zkrátka až moc prodražila," řekl agentuře AP šéf společnosti Lyst Hr. Magnus Ogmundsson. Lyst Hr. je držitelem licence k provozování restaurací McDonald's na Islandu a Ogmundsson tak reagoval na fakt, že už nemůže tolerovat důsledky propadu kurzu islandské koruny.

Společnost Lyst se řetězci McDonald's smluvně zavázala, že veškeré zboží pro své restaurace bude dovážet z Německa. Týká se to jak obalů, tak všech potravin, počínaje masem a konče sýrem, který se k sendvičům přidává.

Ogmundsson řekl, že kvůli propadu kurzu islandské měny a vysokým dovozním clům se náklady na dovoz zboží proti loňsku zdvojnásobily. Firma proto ani nemůže zvýšit ceny a konkurovat místním restauracím, které využívají domácí produkci.

Big Mac se v Reykjavíku nyní prodává za 650 islandských korun (asi 91 Kč). Aby měl podnik alespoň mírný zisk, musel by cenu zvýšit o 20 procent, tedy na zhruba 780 islandských korun (asi 110 Kč).

Islandský Big Mac by se tak po zdražení stal jednoznačně nejdražší na světě. Podle letošního žebříčku Big Mac Index, který každoročně sestavuje časopis Economist, je v současné době Big Mac nejdražší ve Švýcarsku a Norsku, kde stojí v přepočtu kolem 99 Kč.

Rozhodnutí zavřít restaurace McDonald's na Islandu podle Ogmundssona padlo po několikaměsíčních rozhovorech s vedením McDonald's ve Spojených státech. McDonald's je největším světovým řetězcem rychlého občerstvení hamburgerového stylu a v Reykjavíku otevřel první restauraci v roce 1993. V té době Island zažíval rychlý hospodářský rozmach.

Společnost Lyst chce restaurace později znovu otevřít, ovšem už pod názvem Metro. S McDonald's tak už nebude mít nic společného. Suroviny k výrobě začne odebírat rovněž od místních dodavatelů, stejně jako její konkurence. Ponechá si i nynější zaměstnance, kterých je zhruba 90.

První Big Mac, který se na Islandu v roce 1993 objevil v prodeji, podle AP ochutnal tehdejší premiér David Oddsson. Ten se později stal guvernérem islandské centrální banky, letos ale musel z jejího čela odstoupit. Veřejnost byla značně rozhořčena jeho údajnou neschopností vypořádat se s dopady krize. Island je jednou z největších obětí současné finanční a hospodářské krize.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK