...
* Snižování sazeb by mohlo způsobit volatilitu koruny
* Holman nedoporučuje alternativní kroky k uvolnění politiky
Jana Mlčochová
Úrokové sazby by měly zůstat stabilní, dokud se globální ekonomika nezotaví, neboť jejich další snižování bude mít jen omezený dopad a mohlo by rozkolísat korunu, řekl v pondělí Robert Holman z bankovní rady České národní banky (ČNB).
Hlavní dvoutýdenní repo sazba <CZCBIR=ECI> stojí na historickém dně 1,25 procenta poté, co ji bankovní rada srazila od loňského srpna celkem o 250 bazických bodů, aby podpořila ekonomiku, zatímco inflační tlaky zůstávají tlumené.
Holman řekl agentuře Reuters, že rozhodování o sazbách obklopuje výjimečně vysoká úroveň nejistoty spojená s riziky pro inflační prognózu ČNB.
"Pokud se mám rozhodovat při vyšší míře nejistoty, tak vždy budu dávat raději přednost stabilitě úrokových sazeb, než abych uvažoval, jestli se mají změnit tím nebo oním směrem," řekl Holman, jenž na posledním měnovém zasedání 24.září hlasoval s většinou pro ponechání sazeb.
Holmanova vyjádření kontrastují se slovy guvernéra Zdeňka Tůmy a viceguvernéra Miroslava Singra, kteří vyzývali k dalšímu uvolňování měnové politiky a na posledním měnovém zasedání hlasovali v menšině pro snížení sazeb o 25 bazických bodů.
ČNB uvedla, že rizika pro její inflační prognózu se mírně posunula směrem dolů kvůli nečekaně silnému kursu koruny a pomalejší inflaci, než banka čekala.
Meziroční inflace v září stála na nule a banka uvedla, že by mohla krátce zamířit do záporného teritoria, hluboko pod cílové pásmo ČNB.
Holman ale uvedl, že nepokládá rizika při dolní straně za dominantní.
"Není tomu tak, že bych teď řekl, že žijeme v době protiinflačních rizik..., protože z toho by vyplývalo, že bychom měli snižovat úrokové sazby. To bych rozhodně neřekl."
Hlavní proinflační rizika zahrnují vývoj mezd a cen některých komodit, zejména ropy, uvedl Holman.
Holman dále řekl, že není ještě pevně rozhodnut, jak bude hlasovat na zasedání 5.listopadu. Dodal však, že pro ekonomiku je lepší, když jsou sazby stabilní, než aby se často měnily.
"Můžeme teď sazby snížit, ale řekl bych, že bude pravděpodobné, že třeba za půl nebo tři čtvrtě roku je budeme zase zvyšovat."
"Nám nezbývá než počkat, až dojde k obnově hospodářského růstu v Evropě, až se znovu zvětší zahraniční poptávka."
Další snižování sazeb by mohlo podle Holmana ohrozit stabilitu koruny.
"Úrokové sazby jsou tak nízké, že jejich snížení by mohlo vyvolat nepředvídatelný vývoj koruny," řekl s poukazem na to, jak devizové trhy reagují na úrokový diferenciál.
"Nerad bych viděl, abychom snížením sazeb případně nějak rozkolísali měnový kurs."
Holman uvítal, že se koruna stabilizovala na úrovni 25,0 až 26,0 za euro, jež je podle něj odpovídající.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]