Mezi členy kartelu se od minulého týdne ozývají hlasy, že lze o zvýšení těžby uvažovat. To může znamenat, že kartel má obavy, aby vytrvalý růst cen ropy neohrozil proces oživení globální ekonomiky.
"Pokud uvidíme, že je ve světě reálný nedostatek (ropy), zvýšíme produkci, abychom tento nedostatek vyrovnali," řekl dnes novinářům katarský ministr energetiky Abdalláh bin Hamad Attijá. V současné době má 11 členů OPEC denně těžit 24,84 milionu barelů ropy.
Podobně prezident kartelu José Botelho de Vasconcelos, což je zároveň angolský ministr ropných zdrojů, už v neděli řekl, že pokud by se cena ropy vyšplhala na 100 dolarů za barel, kartel na své příští schůzce 22. prosince rozhodne o zvýšení těžby. Snahou kartelu je podle něj zajistit, aby drahá ropa nezabrzdila nastupující hospodářské oživení.
Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI), která slouží jako hlavní ukazatel vývoje cen ropy ve světě, minulý týden vzrostla na 82 dolarů za barel. Tak vysoko byla naposledy před více než rokem. Na začátku letošního roku se přitom cena jednoho barelu WTI v důsledku krize přechodně snížila až ke 32 dolarům.
Kuvajtský ministr ropného průmyslu šajch Ahmad Abdalláh Sabah řekl, že pokud by se cena ropy měla vyšplhat na 100 dolarů za barel, OPEC se sejde okamžitě, aby situaci na trhu vyhodnotil. "Pak bychom svolali mimořádnou schůzku, kde bychom přijali usnesení," řekl ministr novinářům.
Většina analytiků se domnívá, že za nynějším růstem cen ropy je očekávané hospodářské oživení a slabý dolar, nikoli nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Spotřebitelé jsou podle některých oblíbených měřítek kartelu OPEC zásobeni dobře. OPEC většinou poukazuje na to, že zásoby ropy v zemích OECD podle posledních statistik vystačí na 60,7 dne, což je nad pětiletým průměrem. Miliony barelů jsou také uloženy na tankerech u pobřeží, protože ve skladech už není místo.
Například kuvajtský ministr řekl, že OPEC by zvýšil těžbu ropy v případě, pokud by zásoby ve vyspělých zemích klesly na úroveň, která by pokryla méně než 55 dnů budoucí spotřeby.
Zcela jinak situaci hodnotí Írán, který je po Saúdské Arábii druhým největším členem OPEC. Podle Teheránu není nutné těžbu zvyšovat, nicméně Írán podle agentury Reuters obhajuje zpravidla taková měřítka, která nahrávají růstu cen. Íránský zástupce kartelu OPEC Mohammad Alí Chatíbí řekl, že za růstem cen ropy jsou známky hospodářského oživení, pokles dolaru a začátek topné sezony v Evropě a ve Spojených státech.
V důsledku dopadů hospodářské krize na poptávku se OPEC loni rozhodl, že v několika krocích sníží těžbu. Rozsah celkového snížení činil 4,2 milionu barelů denně, letos ale kartel s těžbou nehýbal a oficiálně pořád uplatňuje nižší těžbu. Experti na těžbu ropy a její přepravu ale už delší dobu poukazují na to, že OPEC stejně těžbu zvyšuje, jen o tom nikomu neříká.