Stavební spoření je podle analýzy nejoblíbenějším produktem u 49 procent obyvatel, kapitálové a životní pojištění u 34 procent. Za důležité považuje spoření 77 procent české populace.
Největším motivem pro spoření je v České republice tvorba finanční zálohy pro případ nouze, následuje spoření na stáří nebo pro umožnění časnějšího odchodu do důchodu. Mezi dalšími pohnutkami dominují snaha našetřit si na určitou věc nebo na nutné investice. Část respondentů si pravidelně spoří na dovolenou.
Ze spořících v Česku 62 procent očekává, že v následujících pěti letech budou ukládat peníze zhruba stejně, 19 procent předpokládá zvýšení spořených částek a stejné procento naopak jejich snížení, vyplývá z analýzy.
Z dalších zemí, kde Erste působí, jsou nejvíce spořiví obyvatelé Rakouska. Osm z deseti z nich využívá nějaký spořící produkt, zdaleka nejoblíbenější jsou vkladní knížky, které má 78 procent obyvatel. V Maďarsku je nejpopulárnější penzijní pojištění a životní pojištění, v Srbsku je největší zájem o termínované vklady.
Česká spořitelna výsledky analýzy zveřejnila v souvislosti se Světovým dnem spoření, který připadá na 31. října. Podle nedávno zveřejněného průzkumu ČSOB pravidelně spoří 53 procent Čechů. Přednost mají konzervativní produkty, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady. Polovina lidí by v případě investování dala přednost produktu s pevným výnosem.