"Budeme mít asi 11.000 lahví, nějakých 90 hektolitrů. Je to o něco více než loni," řekl ČTK vinař Ctirad Králík ze ZD Sedlec. Výrobců podle něj neustále přibývá, stejně jako množství vyrobeného vína. Trh není nekonečný, a tak budou podle něj v ZD Sedlec rádi, když se na tomto množství do budoucna zastaví.
Poprvé se do projektu, který pod hlavičkou Vinařského fondu funguje pět let, zapojilo rodinné vinařství Marcinčák na Mikulovsku. O označení Svatomartinské víno se uchází se Svatovavřineckým a Veltlínským červeným raným. "Z každé odrůdy jsou 3000 litrů, asi 5000 lahví," řekl ČTK Petr Marcinčák z vinařství.
Zapojit se do projektu plánoval od počátku, ale dostal se k tomu podle svých slov až letos. "Je to určitá komplikace v tom vinobraní, musíte víno udělat rychleji. Každý typ vína má svůj přístup a chce něco svého," míní.
Mladá Svatomartinská vína jsou většinou lehká a jiskrná. Často se vyznačují jemnou ovocnou chutí, což znamená, že v nich lze odhalit vůni i chuť nejrůznějších druhů ovoce, jako jsou broskve, grapefruity, pomeranče, banány, hrušky, švestky a višně. Podle odborníků se tato vína nehodí k archivaci a jsou určena k rychlé spotřebě nejpozději do Velikonoc.
Pod značkou Svatomartinské se mohou prodávat pouze bílá vína odrůd Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané a klarety, růžová vína a červená vína odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké, které dozrávají dříve.
Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. V tento den hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky nebo jim službu prodlužovali. Na stvrzení dobré služby si všichni poprvé přiťukli právě mladým vínem.