Zemědělci vylévají mléko, protestují proti jeho nízkým cenám

29.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Orlicí 29. října (ČTK) - Zemědělci od dopoledne protestují proti nízkým výkupním cenám mléka, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav. Protest zahájili v Ústí nad Orlicí, během dne se chystají vylévat mléko na řadě dalších míst Česka. Znehodnotit chtějí během dne zhruba 500.000 litrů mléka, což odpovídá zhruba sedmi procentům jeho tuzemské denní produkce, která činí 7,3 milionu litrů.

V Ústí se sešla asi stovka zemědělců, přivezli transparenty, na dodávce vyčnívala molitanová kráva. Na ulici z cisterny vypustili asi 1000 litrů krmného mléka. Před budovu zemního pracoviště ministerstva zemědělství byla k rozebrání hromada brambor.

"České zemědělství se musí vyrovnat s tím, že ho veřejnost vnímá často negativně. Ministerstvo zemědělství se o nás nezajímá vůbec," řekl Jaroslav Vaňous z pražské pobočky Zemědělského svazu.

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč. Podle farmářů by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun. Od roku 1993 v Česku podle údajů Agrární komory klesl počet dojnic z milionu na zhruba 380.000. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka a jeho přebytku na evropském trhu se prý stavy dojnic nadále rychle snižují.

"Podobné je to i s jinými komoditami. Na Orlickoústecku klesla produkce brambor na jednu pětinu toho, co jsme vypěstovali před dvaceti lety," upozornil Oldřich Vašina z Agrární komory v Ústí nad Orlicí.

Prezident AK Jan Veleba v úterý varoval, že za dva až tři roky by se podle některých analýz mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých 200.000 kusů, což by prý v zemědělství připravilo o práci 40.000 lidí. V přidružených oborech, jako jsou míchárny krmiv či veterinární a inseminační služby, by počet pracovníků mohl klesnout o 10.000 a ve zpracovatelském průmyslu o 24.000 lidí.

Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států. Farmáři opakovaně upozorňují na nízké výkupní ceny potravin u jiných komodit. Stěžují si na nízké dotace a na to, že se jim nedaří splácet úvěry, za něž pořídili zemědělskou techniku.

"Nemám geniální řešení. Ale by bylo by možné určit kvóty, které by zemědělcům garantovaly ceny na úrovni výrobních nákladů. Možnost je vzít peníze určené na zemědělský fond a dát je zemědělcům na dotace," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK