"Pokud nedopadnou naše jednání s ministerstvem financí tak, abychom pomohli celému pivovarskému průmyslu, tak připravujeme zásadní právní kroky. Po nabytí zákona k 1. lednu připravujeme všechny právní stížnosti na zablokování tohoto zákona. Pokud neuspějeme v ČR, tak se připravujeme do Bruselu," prohlásil Fusek, podle kterého bude první stížnost několika tuzemských pivovarů směřována k Ústavnímu soudu. "Jedná se o tvrdý zásah státu do ekonomiky suverénních firem, který nás může vážně ohrozit. Je to horší situace než Diag Human, což znamená, že by to stát mohlo stát miliardy korun. My do toho ale půjdeme," podotkl Fusek.
U hektolitru desetistupňového piva se spotřební daň podle propočtu svazu od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.
Pivovary přitom tvrdí, že nebudou moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci. Promítnout vyšší daň prý nemohou ani v cenách pro restauratéry, kteří se kvůli hospodářské krizi potýkají s poklesem počtu hostů a nižšími tržbami. Náklady na zvýšení spotřební daně proto ponesou samy pivovary a s tím se podle svazu těžko vyrovnají.
Zástupci svazu by se do dvou týdnů měli sejít s ministrem Janotou, kterému chtějí vysvětlit důvody, proč by se spotřební daň v případě piva zvyšovat neměla. Pivovary zároveň minulý týden vyzvali premiéra Jana Fischera, aby zvážil zrušení zvýšení spotřební daně na pivo, a připomínají, že na tuzemské i zahraniční víno je nyní nulová spotřební daň.