V sobotu skončí analogové vysílání v Praze a středních Čechách

30.10.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. října (ČTK) - Analogové zemské televizní vysílání České televize, Primy i Novy v Praze a středních Čechách v sobotu definitivně skončí. České Radiokomunikace (ČRa) totiž vypnou signál na pražském vysílači Cukrák a také na dvou menších vysílačích a některých středočeských dokrývačích. Pak už se zde bude vysílat pouze digitálně. Informoval o tom tiskový zástupce Radiokomunikací Jakub Velen.

"České Radiokomunikace potvrzují, že obdržely od všech svých zákazníků písemný požadavek ohledně vypnutí analogového televizního vysílání z vysílače Cukrák," uvedl Velen. Vypnutí analogu z Cukráku už dříve potvrdila Česká televize a Prima, Nova se vyjádřila dodatečně.

Podobná situace jako v západních Čechách na konci září tak nyní nehrozí. V územní oblasti Plzeň totiž tehdy televize Nova nevypnula dva ze tří vysílačů, jelikož pro jejich vypnutí nebyly splněny podmínky vyplývající z Technického plánu přechodu (TPP) - dokumentu schváleného vládou. Nově dal za pravdu v této věci Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

"Analogové tmě" v Praze a středních Čechách však nic nebrání, jelikož všechny podmínky TPP byly podle národního koordinátora pro digitalizaci Zdeňka Duspivy splněny.

Podle Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání (NKS) jsou na vypnutí analogu a přechod na digitální vysílání lidé v této oblasti velmi dobře připraveni. "Podle všech realizovaných průzkumů jsou Pražané i Středočeši na přechod na digitální vysílání připraveni dobře. Ti, co to ještě nestihli, se mohou poradit na bezplatné infolince 800 90 60 30 nebo webových stránkách www.digitalne.tv," uvedl Duspiva.

Informační kampaň o digitalizaci, která se zaměřením na Prahu a střední Čechy začala koncem loňského roku, bude pokračovat i po 31. říjnu. "Chceme přechod maximálně usnadnit i těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli," vysvětlil Duspiva. Po ukončení analogového televizního vysílání diváci, kteří nepřešli na digitální příjem, uvidí na obrazovce na programech České televize informační sdělení, proč nemohou dále sledovat televizi a jak na digitální signál přejít.

Společně s Cukrákem se ve stejný den vypnou také malé vysílače v Mezivratech u Votic a na vrchu Praha u Příbrami. Analogové vysílání skončí i na některých středočeských dokrývačích. Pokrytí digitálním signálem dosahuje v těchto oblastech 95 procent.

Posledním regionem, kde se dosud v rámci digitalizace televizního vysílání v tuzemsku vypnul analogový signál, byla územní oblast Plzeň. Do ní patří Karlovarský kraj, část Plzeňského, Ústeckého, Jihočeského a také Středočeského kraje. Další velké vypínání analogového signálu čeká oblast Sušicka v únoru příštího roku.

V současné době je prvním veřejnoprávním digitálním multiplexem, v jehož rámci vysílá Česká televize, pokryto podle ČTÚ téměř 78,7 procenta území České republiky. Druhý multiplex určený velkým komerčním televizím pokrývá 63,8 procenta území, třetí síť pro menší digitální stanice pak 51,8 procenta a síť 4 je dosažitelná na 26,6 procenta území ČR. "Zatím vše probíhá podle plánů a je pravděpodobné, že se celý proces v závislosti na dohodě jednotlivých subjektů, jako jsou například televize a České Radiokomunikace, urychlí," řekl Duspiva.

Digitalizace v Česku začala v roce 2005, plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a dále anténní svod z odpovídajícího koaxiálního kabelu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK