"Ekonomika Evropské unie je na cestě z recese. Za to vděčí především ambiciózním opatřením, jež přijaly vlády, centrální banky a celá EU. Nesnažily se jen zabránit sesypání systému, ale rovnou nastartovaly (hospodářské) oživení," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia.
Právě vládní opatření jsou však vykoupená prudkým nárůstem zadlužení prakticky všech 27 členských států EU. Zatímco ještě v roce 2007 průměrný rozpočtový schodek v unii činil 0,8 procenta HDP a zastavil se tak na nejnižší hodnotě za posledních 30 let, od té doby citelně roste. Letos by měl činit 6,9 procenta HDP, v příštím roce 7,5 procenta HDP a až v roce 2011 by měl mírně klesnout na 6,9 procenta HDP.
S každoročním nárůstem rozpočtových deficitů roste i celkové zadlužení unie. Jen od loňského do letošního roku by mělo vzrůst z 61,5 procenta HDP na 73 procent HDP. V příštím roce nicméně celkový dluh ještě poroste na 79,3 procenta HDP a v roce 2011 na 83,7 procenta. Podle rozpočtových pravidel EU je přitom v případě členských států přípustný celkový dluh do 60 procent HDP. Toto pravidlo však nebude splňovat hned 16 z celkových 27 členských států.
Zhoršení ale čeká i situaci na trhu práce. Letos by měla nezaměstnanost v EU činit 9,1 procenta a v eurozóně 9,5 procenta. V příštím roce by míra nezaměstnanosti v unii měla stoupnout na 10,3 procenta a v eurozóně na 10,7 procenta. Výraznější zlepšení nepřinese ani rok 2011, kdy má nezaměstnanosti v EU mírně poklesnout na 10,2 procenta a v eurozóně naopak vzrůst na 10,9 procenta.