PRŮZKUM-Měny střední Evropy přečkají chmury, zlotý tahounem

03.11.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Zlotý za 12 měsíců zpevní k euru na 3,85 (dříve...

...3,9)

* Koruna zpevní na 25 (stejně jako v říjnovém průzkumu)

* Forint posílí na 264 za euro (dříve 266)

* Leu si polepší na 4,15 (dříve 4,1)

Sándor Petö

Středoevropské měny v příštích 12 měsících rozšíří zisky vedeny polským zlotým <EURPLN=> navzdory ústupu zahájenému minulý týden, ukázal v úterý průzkum Reuters.

Ekonomickou krizí zužované měny Česka, Maďarska, Polska a Rumunska se pohybují v uctivé vzdálenosti od maxim dosažených v loňském roce. Některé přesto krátkodobě čelí tlakům na oslabení s tím, jak se centrální banky potýkají s nízkou inflací a politická nestabilita ztěžuje reformní úsilí.

Zlotý, jenž v pondělí ztratil na 4,268 za euro, by však měl do roka zpevnit na 3,85, zatímco obdobný průzkum před měsícem předpovídal kurs 3,9. Proti pondělnímu závěru by tak během roku posílil o 11 procent.

Koruna <EURCZK=> má podle analytiků zpevnit o 5 až 6 procent na 25,00 za euro, forint <EURHUF=> o 4 až 5 procent na 264 a rumunský leu <EURRON=> o 5 procent na 4,15.

"Pokud jde o měny v regionu, jsme optimisty, ačkoli rozsah (optimismu) se liší," řekl Ulrich Leuchtmann, hlavní analytik devizových trhů u Commerzbank ve Frakfurtu.

"Globálně stoupla averze k riziku... ale ta se v budoucnu zmírní a měny v regionu stále nedosahují úrovní, jež zaujímaly před krizí."

Měny se v uplynulých několika měsících zotavily, ale zlotý stále ztrácí proti vrcholu z loňského léta 25 procent, leu 19 procent, forint 18 procent a koruna 13 procent.

Ke konci října měny spadly na mnohaměsíční minima, když nejistota ohledně globálního oživení podnítila nechuť k riziku.

Na region také dolehly obavy z narůstajících státních rozpočtů v Česku a Polsku spolu s politickou nestabilitou, jež letos vedla k pádu vlád v Praze, Bukurešti a Budapešti.

Medián předpovědí 42 analytiků oslovených v průzkumu mezi 29.říjnem a 2.listopadem ukazuje v příštích měsících na směnné kursy o 1 až 2 procenta slabší, než byly úrovně předpovídané před měsícem.

Minulý týden měny oslabovaly takřka identicky.

"Pokud bude pokračovat negativní korekce..., pravděpodobně zasáhne všechny měny v regionu, a je nepravděpodobné, že zůstane jediná měna jako bezpečné útočiště," uvedla Danske Bank v týdenní zprávě o regionu.

(Přeložili: Tomáš Doležel a Jan Schmidt; Editoval: Jan Korselt)

[BUDAPEŠŤ/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK