MPO: Příliv PZI v pololetí klesl o polovinu na 47 mld. Kč

03.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. listopadu (ČTK) - Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka v prvním pololetí letošního roku klesl meziročně o zhruba polovinu z loňských 90 miliard korun na 46,6 miliardy korun. Ještě v prvním letošním čtvrtletí přitom činil objem PZI 36 miliard korun a meziročně byl vyšší o 7,2 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy vývoje tuzemské ekonomiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Do základního kapitálu bylo v prvním pololetí letošního roku podle údajů MPO investováno 13,9 miliardy korun, reinvestovaný zisk činil 55 miliard korun a ostatní kapitál skončil v mínusu 22,3 miliardy korun. Celkový pololetní objem PZI tak ve výsledku obnášel 46,6 miliardy korun.

Nejvýznamnějším investorem v Česku bylo v prvním letošním pololetí tradičně Německo. Příliv PZI z této země činil 24,3 miliardy korun, což je zhruba 52 procent z celkových PZI mířících do ČR. "Převážná většina této částky (zhruba 20 miliard korun) však přitekla již během prvního čtvrtletí," upozornilo MPO. Dalšími významnými investory v ČR byly Rakousko(podíl 25,4 procenta na PZI) a Slovensko (12,3 procenta).

Největší tok PZI (7,2 miliardy korun) směřoval v první polovině roku 2009 do oblasti nemovitostí a služeb pro podniky. "Nejzajímavějším odvětvím pro zahraniční investory byla ještě v prvním čtvrtletí oblast finančního zprostředkování, která si však za celé první pololetí nakonec vysloužila s přírůstkem investic ve výši 7,1 miliardy korun druhou pozici," uvedlo MPO. Do zpracovatelského průmyslu přitekly v první polovině letošního roku PZI za 3,3 miliardy korun.

Naopak odliv základní kapitálu v prvním čtvrtletí vykázalo odvětví dopravy a telekomunikací. Úbytek za celé pololetí činil 5,3 miliardy korun. Odliv základního kapitálu letos postihl také oblast elektřiny, vody, plynu, kde úbytek základního kapitálu obnášel dvě miliardy korun.

Současný vývoj v oblasti PZI kontrastuje se začátkem desetiletí, kdy právě silný příliv PZI hnal českou ekonomiku dopředu. Za propadem objemu investic je hospodářská krize, kvůli které firmy omezují své investiční výdaje. Česká republika nyní prochází nejhorším hospodářským útlumem od konce 90. let minulého století. Tuzemský HDP ve 2. letošním čtvrtletí klesl meziročně o 5,5 procenta.

Část analytiků odhaduje, že asi pětina zahraničních firem zvažuje odchod z ČR a hledá levnější výrobní lokality. Letos už montážní závod na výrobu plazmových televizorů zavřela japonská společnost Hitachi. Vzala si s sebou také asi 800 pracovních příležitostí. Krok, k němuž se japonský podnik odhodlal, byl jedním z největších případů odchodu zahraniční firmy z České republiky. Uvolněné prostory ale převzala konkurenční japonská společnost Panasonic, která zároveň zaměstnala zhruba 300 lidí.

Agentura CzechInvest naopak předpokládá, že odejít by z Česka mohla jen hrstka zahraničních firem. V této souvislosti by prý zaniklo kolem 1000 pracovních příležitostí. Nové investice by naopak měly přispět k tvorbě zhruba 12.000 nových pracovních míst. I tak to bude pokles proti loňsku, kdy díky přímým zahraničním investicím vzniklo 14.606 pracovních míst.

Už loni do Česka přiteklo méně PZI než o rok dříve. Zatímco v roce 2007 jejich celková hodnota činila 185,3 miliardy korun, tak loni klesla o 1,5 procenta na 182,8 miliardy korun. PZI v Evropě loni kvůli hospodářské krizi stagnovaly a letos podle odborníků zřejmě klesnou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK