Sněmovna přehlasovala Klause, zákon proti řetězcům bude platit

03.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. listopadu (ČTK) - Zákon trestající praktiky obchodních řetězců vůči jejich zejména drobným dodavatelům až desetimilionovými pokutami bude v Česku platit. Sněmovna dnes přehlasovala rozhodnutí prezidenta republiky, který návrh tohoto zákona vetoval. Kontrola řetězců se bude týkat výlučně prodeje potravinářských a zemědělských produktů. Zákon podpořili hlavně poslanci ČSSD, KSČM, přidali se i zelení.

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití loni předložila skupina poslanců ČSSD. Nejprve ho sněmovně vrátil Senát. Připojil k němu pozměňovací návrh, aby se kontrola týkala jen prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Sněmovna na to přistoupila.

Zákon ale poté vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. "Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti, a zasahuje do již platných právních předpisů," uvedl prezident.

Kritika se na předlohu snesla i od některých poslanců. Například Jaroslav Plachý (ODS) prohlásil, že je to lobbistický zákon, který napsala Potravinářská komora ČR. Podle něj poškodí zemědělce i konečné spotřebitele, protože povede k růstu cen. Nazval ho odstrašující ukázkou lobbingu v českém parlamentu a zmetkem, který jen poškodí všechny zúčastněné. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ho na oplátku nařkl, že hájí zájmy zahraničního kapitálu. Jeden z autorů zákona, Ladislav Skopal (ČSSD), zdůraznil, že předkladatelé naopak hájí české zemědělce.

Na podporu zákona dnes vystoupil ve sněmovně i exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Obvinil své bývalé kolegy z vlády Mirka Topolánka, že nebyli schopni ani ochotni přijít s jakýmkoli řešením. Vůle pravice řešit problémy dodavatelů velkých řetězců podle něj byla dosud nulová.

Zákon má platit první den třetího měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Obchodním řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Praktiky, které jsou zneužitím tržní síly, zákon vyjmenovává.

Návrh poslanců ČSSD ukládá hlavně řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat třeba cenové podmínky nebo údaje o snižování cen. Zákon pevně stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejdéle do 30 dnů od jeho dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící zboží nebo sezonní výrobky.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka již dříve uvedl, že zákon deformuje smluvní vztahy na tuzemském maloobchodním trhu a poškodí zejména menší české výrobce potravin. Jejich podíl na trhu by v budoucnu mohl klesnout, protože obchodníci v řadě případů kvůli obavám ze sankcí raději dají přednost zahraničním dodavatelům, varoval.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK