Údaje o nezaměstnanosti se obyčejně zpožďují za dalšími indikátory, které ukazují na ozdravování ekonomiky, protože se podniky v počátečních stadiích hospodářského oživení nemají k tomu, aby nabíraly nové lidi.
Hospodářský růst zaznamenaný v poslední době ve Spojených státech, Francii, Německu a dalších ekonomikách se víceméně opírá o dočasné faktory. Podniky například doplňují zásoby a svou roli sehrály i miliardy vydané vládami na hospodářské stimuly.
Evropská unie tento týden předpověděla, že se míra nezaměstnanosti v eurozóně zvýší v příštím roce na 10,7 procenta z 9,5 procenta za letošní rok. V samotném září přitom vzrostla na desetileté maximum 9,7 procenta. Ve třiceti státech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se rozpětí podle zářijových čísel pohybuje od 3,5 procenta z Nizozemska po španělských 18,3 procenta.
Také v rozvíjejícím se světě si hospodářská krize vyžádala své. Trh práce v Brazílii se podle posledních údajů zřejmě stabilizuje, ale v Mexiku nezaměstnanost roste, přestože je nejvyšší za 13 let. V září byla její míra 6,4 procenta.
V Německu klesla nezaměstnanost v říjnu druhý měsíc za sebou, podle tamního ministerstva práce se ale nedá říci, že se celková situace po finanční krizi obrátila k lepšímu. Ve Francii se růst nezaměstnanosti zmírnil díky vládním pobídkám a v Británii se další nárůst počtu nezaměstnaných ještě očekává.
V Japonsku se míra nezaměstnanosti snížila v září druhý měsíc za sebou, protože roste důvěra firem v dopady hospodářských stimulů ve světě. Ceny ale v Japonsku stále klesají, protože je na domácím trhu slabá poptávka. Nezaměstnanost byla v září na sezonně přepočtených 5,3 procenta po 5,5 procenta za předchozí měsíc a rekordních 5,7 procenta z července.
V Číně byla oficiální nezaměstnanost v městských oblastech na 4,3 procenta za tři měsíce do 30. září. Proti předchozím třem měsícům se tak statisticky nezměnila. Situace ale může být jiná, protože vládní systém ignoruje miliony migrujících dělníků i zaměstnance, které státní podniky poslaly na dovolenou, napsala AP.