Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva. "Je to otázka základní politické orientace státu. Jde o to, s kým se chce česká politická reprezentace v příštích 15 letech sbližovat," řekl doslova v dnešních otázkách zvláštní velvyslanec Ministerstva zahraničních věcí ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
"Musíme diverzifikovat riziko v dodávkách elektřiny," dodal Bartuška s tím, že právě proto by bylo chybou dodávat k současným šesti sovětským reaktorům v Dukovanech a Temelíně další ruské reaktory. Bartuška vychází ze dva roků staré zprávy pro Bezpečnostní radu státu, která stanovala jako základní cíl naší energetiky diverzifikaci zdrojů i přepravních cest.
Podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského chce stát mít rozhodující vliv na zakázku především prostřednictvím dozorčí rady ČEZ. Vláda také může ovlivnit tendr přes výkon akcionářských práv na valné hromadě. "Zatím jsme nenašli riziko, proč bychom měli tento tendr vyjmout ze zákona o veřejných zakázkách, což by mimo jiné umožnilo uplatnit právě geopolitické hledisko na tuto soutěž," upozornil Tošovský.
Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech 2023 až 2025.