Celkový počet dražeb letos od ledna do září meziročně poklesl o desetinu na 1689. Snížilo se také množství dražeb s nemovitostmi, které se za první tři čtvrtletí konaly v 1475 případech.
"Příčiny poklesu počtu a především objemu majetku zpeněženého v rámci veřejných dražeb v průběhu prvních devíti měsíců letošního roku jsou obdobné jako u ostatních segmentů realitního trhu. Jde především o relativně malou aktivitu investorů, kterou důsledně tlumí malá ochota bank transakce financovat," řekl ČTK člen představenstva dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.
Jediným ukazatelem veřejných dražeb, který meziročně vykázal růst, jsou nedobrovolné dražby. Za první tři kvartály se jich letos uskutečnilo 296, zatímco loni se ve stejném období nedobrovolně dražilo ve 223 případech.
"V poslední době se setkáváme se zájmem věřitelů, ať už bank, či jiných úvěrujících subjektů, řešit své neuhrazené pohledávky právě nedobrovolnou dražbou. Předmětem dražby se často stává pozemek s projektem, který se z důvodu současné krize neuskutečnil," komentoval čísla nedobrovolných dražeb Nevšímal. Jsou to prý hlavně nemovitosti, které slouží jako zástava spotřebitelských, hypotečních, ale i menších podnikatelských úvěrů. Tento trend se ale ve statistikách nedobrovolných dražeb podle odborníka projeví větší měrou až v následujících měsících.
Nejčastěji se v současnosti draží nemovitosti firem a osob v úpadku. Jsou to především komerční nemovitosti z majetku zkrachovalých firem, například prázdné areály výrobních závodů, objekty určené ke skladování a administrativě. Většinou se draží v kombinaci s movitým majetkem sestávajícím z výrobních technologií, vybavení skladů nebo kanceláří. Menši tvoří na dražbách soukromé bytové nemovitosti, jako například domy a byty zkrachovalých fyzických a právnických osob.
V následujícím období se celkový počet i objem dražeb v porovnání s prvními třemi kvartály letošního roku podle Naxosu zvýší. Hlavní podíl na tom prý bude mít čím dál častější zpeněžování majetku bankrotujících firem. "Vliv tohoto faktoru by měl kulminovat ve druhém a třetím čtvrtletí následujícího roku," uvedl realitní odborník.
Nejúspěšnějším dražebníkem byla v prvních třech kvartálech brněnská společnost Prokonzulta, která vydražila nemovitý a movitý majetek za 268,2 milionu korun. Na druhém místě byl Naxos se 174,8 milionu korun, třetí nejúspěšnější byla do září Dražební společnost Morava se 110,6 milionu Kč.