O post v tuzemské komoře letos na jaře Podkonického připravila aféra s několik let zpožděným spuštěním evidence exekucí. Na jeho sesazení tehdy trval i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Hlavním důvodem jeho odvolání bylo však založení inkasní firmy GGN Inkaso CZ, která se zabývá inkasem a správou pohledávek. Podkonický v roce 2007 firmu spoluzaložil a mohl se dostat do střetu zájmů a kolize s exekučním řádem. Podle komory to závažným způsobem odporuje nezávislosti soudního exekutora. Česká legislativa podnikání exekutorů neumožňuje, Podkonický svůj podíl prodal.
V červnu 2007 psaly Lidové noviny, že si Podkonický koupil vilu v exekuci, což je podle odborníků neetické, navíc údajně zaplatil podstatně méně, než byla tržní cena nemovitosti. Podle Podkonického bylo vše v pořádku a v této kauze podal trestní oznámení pro pomluvu.
Nynější prezidentka české exekutorské komory Jana Tvrdková uvedla, že v nové funkci v mezinárodní organizaci nebude mít Podkonický prostor pro zneužívání pravomocí. Bylo do ní jmenován začátkem října, v tichosti - o její zveřejnění nestála komora ani Podkonický, napsaly HN. "Situace v komoře se stále neuklidnila, nepovažovali jsme za vhodné to zveřejňovat," cituje list Podkonického.
Ke kandidatuře ho vyzvali sami představitelé Světové unie. Čeští exekutoři nakonec podle HN "po prvotním šoku a několikadenních přích s jeho jmenováním souhlasili". "Zvažovali jsme, kam doktor Podkonický komoru dovedl, i jeho pošramocenou pověst. Bylo to složité, ale nechtěli jsme si nechat tuto příležitost ujít," řekla deníku Tvrdková. "Není místo, aby svoje pravomoci zneužíval, vedení komory si jeho aktivity pohlídá," dodala.