"Deflace bude mír patrně jepičí život. V příštích měsících by měla inflace opět dosáhnout kladných hodnot," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles od srpna 2003. Pokles byl ovlivněn zejména propadem cen potravin a nealkoholických nápojů.
Podle Markéty Šichtařové z NextFinance se pokles cen obecně v ekonomice nepovažuje za dobrou zprávu; při poklesu totiž spotřebitelé odkládají spotřebu. Čekají na ještě nižší ceny, nenakupují a ekonomika nemá šanci vybřednout z recese. Navíc vznikají obavy, že bez velmi mírného růstu cen lze těžko pokrýt náklady na technický rozvoj, inovace či modernizace. Oponenti tohoto konceptu naopak tvrdí, že pokles cen je znakem zdravé ekonomiky. "Teoreticky je tedy nejednoznačné, jak dnešní zprávu vnímat," upozornila.
"Nemyslím si, že celková cenová hladina bude klesat i nadále - především ceny pohonných hmot by měly být ve zbytku letošního roku faktorem, jenž potlačí meziroční inflaci zpět nad nulu," uvedl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.
Výhled inflace zůstává příznivý i podle analytika ČSOB Petra Dufka. "Meziroční čísla se sice v dalších měsících vrátí k růstu, avšak jen díky nízkému základu z předchozího roku," uvedl. Fakticky se podle něj inflace objeví teprve až v roce 2010 kvůli růstu nepřímých daní.
"Přestože inflace v říjnu zřejmě dosáhla svého dna a ČNB během posledních dvou zasedání nastavení měnové politiky nezměnila, nemusí být cyklus snižování úrokových sazeb ještě zcela uzavřen," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Podle Šichtařové byla finanční a hospodářská krize odstartována mnohými cenovými bublinami, přičemž jedna z nich se týkala právě cen potravinářských komodit a návazně i potravin. "Nyní tedy pozorujeme jen logický dozvuk krize, kdy se ceny vrací k cenám obvyklým. To, že ceny v době poklesu ekonomiky klesají, je přirozené," uvedla Šichtařová.